Цей чудовий тенор не мав суперників у Києві. Був блискучим скрипалем. Його музика вирізнялася надзвичайною чутливістю, уважністю до молитовного тексту. Артемій Ведель виховувався у Київському духовному училищі, співав у архієрейському хорі, де й отримав місце регента, після чого поїхав до Москви влаштувати капелу. Керував церковним хором корпусного генерала Леванидова в Києві. Ненадовго подався до Києво–Печерської лаври послушником. Далі подорожував Полтавщиною, Харківщиною, Чернігівщиною, і його називали юродивим. Відтак потрапив до психіатричної лікарні, звідки за кілька днів до смерті переїхав до батьківського дому. Там Артемій Ведель (за однією з версій — 13 липня 1808 року) помер під час молитви.
Народився й помер геніальний композитор та співак в Україні, то чому ж Енциклопедичний словник Брокгауза та Ефрона називає його «русскім»? На це запитання відповів завідувач відділу музикознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАНУ Анатолій Калениченко. За його словами, це не єдиний випадок такого «привласнення». А щодо самого Веделя, то в XIX столітті його твори були заборонені для виконання в богослужінні як неканонічні. Пізніше їх дозволили виконувати в церквах Московського патріархату, приписавши автору «нову» батьківщину. Це і стало причиною такого «непорозуміння». А також те, що композитор деякий час дійсно працював у Російській імперії. Анатолій Калениченко зауважує, що в той час композитори працювали там, де їм платили.
Нині ж в Україні планують зйомки фільму про незвичайне життя та творчий шлях видатного композитора й співака Артемія Веделя.
Любов БАГАЦЬКА