Організувати «Почесну варту» української гори–символа взяли на себе скаути України за підтримки Міністерства сім’ї, молоді та спорту. Президент Віктор Ющенко, в свою чергу, «благословив» на добрі справи і ПЛАСТунів, і чиновників. Відтак учасники неопіонерського руху зможуть поєднати відпочинок на мальовничих схилах Говерли з державною, без перебільшення, справою.
Учора до Говерли з Києва вирушила перша група молодіжного десанту ПЛАСТу в складі чотирьох постійних (старших) представників та 20 «змінників». Усього в період із 2 липня по 31 серпня планується ротація 9 груп. «Почесна варта» розташує свій наметовий табір біля підніжжя Говерли, неподалік туристичної бази «Заросляк» (Івано–Франківська область).
У першій групі — винятково представники Івано–Франківщини. За словами координатора акції Тараса Зеня, першопрохідці й облаштовуватимуть табір. А вже в наступних групах візьмуть участь представники всіх без винятку областей України. До речі, ПЛАСТ представлятимуть не лише його члени. «Незмінними будуть лише чотири учасники від скаутів, решта — запрошені організацією молоді люди від 17 років (старшокласники, студенти молодших курсів ВНЗ)», — розповів «УМ» пан Зень.
Одним із пріоритетних завдань «Почесної варти» є захист вершини від браконьєрів, що «полюють» на рідкісну флору і фауну Говерли, більшість якої занесено до Червоної книги. Також скаути взялися за впорядкування величезної території гори: очищення екосистеми, оновлення маркувань маршрутів до вершини, облаштування пунктів для перепочинку туристів. Виникає запитання: чи під силу все це всього 24 учасникам акції? «Так, нам дійсно не впоратись на всі 100 відсотків. Але акція має перш за все виховний характер. По собі знаю — де приберу, там уже смітити не буду. Врешті–решт вершину обслуговують державні служби (МНС, єгері, працівники заповідника). Тож лише допомагатимемо їм у межах своїх сил», — повідомив Тарас Зень.
Особливо актуальною для Говерли є проблема небажаних гостей. Минулого року представники «Євразійського союзу молоді» сплюндрували державні символи — мармурову стелу з тризубом. Тоді цей акт вандалізму засудили навіть проросійські сили. Однак гарантій, що подібний випадок не повториться, наразі немає. «Існує три шляхи підйому на вершину, і наш табір буде розташований лише біля одного з них. Відтак надійно контролювати відвідувачів не зможемо», — попередив командир загону варти. Проте сприяти всіма можливими способами єгерським службам, а в окремих випадках і правоохоронцям, Тарас таки пообіцяв.