Коли говорять «Києво–Могилянська академія», мають на увазі насамперед людей, а не стіни. Є, однак, на території альма–матер місце, де легко відчути на собі подих історії, що йде від цих самих стін: все, що збереглося від «старої» Могилянки та Братського монастиря. Чи не найдавніша з таких споруд — церква Святого Духа, збудована у 30–х роках ХVІІ століття за проектом невідомого автора, і є унікальною пам’яткою українського бароко. У ній молилися засновник Києво–Могилянського колегіуму Петро Могила та перші спудеї. І от учора, через сотні років, тут знову залунав церковний спів. Престол та приміщення церкви Святого Духа освятив особисто Патріарх Київський та Всієї Руси–України Філарет.
Святодухівську церкву не пощадили ні час, ні люди. На момент відновлення Києво–Могилянської академії у 1991 році у цій рідкісній архітектурній пам’ятці розташовувалися корпуси київської лікарні №15. «Коли я сімнадцять років тому прийшов сюди вперше, це була навіть не руїна, а просто якийсь безбожний вертеп, — розповів президент та відновник НаУКМА В’ячеслав Брюховецький. — Я навіть не буду розповідати, що тут робилося і які написи були на стінах». Виступаючи після освячення, статечний «Брюх» просльозився і почав схлипувати. Відновлення Святодухівської церкви він узяв на себе ще тоді, та держава виділила гроші на реставрацію храму лише у 2005 році. І лише за три роки реставрували церкву та сусідню, не менш давню будівлю, — Поварню Братського монастиря, яку часом помилково називають Будинком Галшки Гулевичівни — фундаторки Києво–Могилянської академії. Окрім церкви, у цих будівлях тепер розмістяться кілька музеїв, серед яких — Музей української звитяги.
У Святодухівській церкві, за домовленістю з Українською православною церквою Київського патріархату, службу правитиме отець Юрій Мицик, доктор історичних наук, професор історії НаУКМА та відомий дослідник козаччини. Свого часу церкву доводилося буквально «відбивати» в УПЦ Московського патріархату, яка висловила претензії на церкву, яку відновлювали за державні кошти, тож керівництво КМА звернулося по заступництво до патріарха Філарета. Тепер це вже друга православна церква, яка діє на території Могилянки. Перша — Благовіщенська, а в народі Конгрегаційна, церква діє в корпусі наукової бібліотеки — приміщенні, яке фундував свого часу гетьман Іван Мазепа.