На атомній електростанції Кршко у Словенії позавчора о 16.25 за місцевим часом сталася аварія — витік охолоджувальної рідини з труби внутрішнього контура єдиного реактора АЕС. Радіоактивне забруднення не потрапило в атмосферу, запевнило керівництво станції. Відразу після виникнення нештатної ситуації розпочалася процедура аварійного вимкнення реактора. Було встановлено, що з системи охолодження реактора, яка має бути герметичною, впродовж години витікало по 2,5 кубометра води.
Про аварію було негайно поінформовано Єврокомісію, яка вже о 16.38 попередила про подію всі країни–члени ЄС. Повідомлення про інцидент було внесено до союзної системи раннього повідомлення й обміну інформацією про радіологічні або ядерні загрози. Всі європейські столиці були приведені в стан готовності й через певні проміжки часу повідомляли до Брюсселя дані про радіологічний стан. Стан підвищеної радіологічної готовності тривав п’ять годин (до 22.03), доки Словенія не поширила інформацію, що ситуація перебуває під повним контролем і немає загрози довкіллю і людям. Член правління АЕС в Кршко Андрей Стрітар повідомив, що під час інциденту не постраждав жоден працівник станції.
Наляканий уряд Словенії вчора прийняв рішення про закриття АЕС у Кршко до з’ясування всіх обставин, які призвели до аварії, і усунення неполадок із метою відвернення таких інцидентів у майбутньому. Відтак Словенія і Хорватія опинилися в скрутній ситуації, оскільки вони спільно збудували в середині 80–х років цю АЕС для задоволення своїх енергетичних потреб. Огляд, ремонт і контрольні перевірки станції, на якій встановлено реактор американського виробництва, триватимуть кілька тижнів.
Учора в Польщі миттєво поширилися чутки про нову аварію на Чорнобильській АЕС і країну охопила паніка. Тисячі людей телефонували до радіологічних служб і запитували, чи можна безпечно виходити на вулицю. Плітка виявилася фальшивою, про що повідомили польські ЗМІ. Але вже ближче до опівдня з’явилася інформація про аварію на АЕС поблизу чеського міста Дуковани. Цього разу правдива. Представники чеської АЕС майже відразу потому повідомили, що загрозу вдалося швидко ліквідувати і не сталося жодного радіоактивного забруднення. Що за доба! Справжня атомна.