Державна Дума, нижня палата російського парламенту, учора ухвалила звернення до уряду та президента Росії з пропозицією вийти з Договору про дружбу, партнерство та співробітництво з Україною. Це факт, який намагається випередити інший факт. Адже у зверненні міститься настанова до уряду — ухвалити рішення про розірвання «великого договору» «у випадку приєднання України до Плану дій про членство в НАТО або інших форсованих кроків України щодо вступу в НАТО». З цього випливає, що емоційні рішення думців адресовані не так власному уряду, як офіційному Києву — така собі погроза, постановка питання про вибір: або дружба з Росією, паперова, або Альянс.
Цікаво, що мотивацією для такого звернення стали... внутрішні українські соціологічні розкладки. На думку російських депутатів, влада України діє всупереч настроям громадян України, більшість з яких не бажає бачити свою Батьківщину в НАТО. А ще, вважають парламентарії сусідньої держави, курс на НАТО «викликає масові порушення прав і свобод російського та російськомовного населення країни». І з огляду на це Дума порушує питання про «необхідність активізації діяльності із захисту прав російськомовних співвітчизників, російського та російськомовного населення України». Дивно, що при цьому депутати погрожують переглянути фінансування зразкових російських гімназій у Києві, Харкові, Донецьку, Луганську, Севастополі, Одесі. Дивно тому, що недофінансування або закриття цих освітніх закладів позначиться саме на тих українцях, про яких так дбає Дума, тобто на російськомовних громадянах нашої держави, які вчаться у тих гімназіях.
Ухваленню означеного звернення передувала дискусія в стінах парламенту. Так, як передає радіо «Свобода», представник фракції «Справедлива Росія» Світлана Горячева, звертаючись до апологета документа, відомого українофоба Костянтина Затуліна, який і тепер очолює думський комітет у справах СНД, закликала відмовитися від радикальних слів. «Ющенко і Тимошенко будуть дуже вдячні вам за цей текст заяви. Яка мета документа — посіяти ще більшу смуту чи все–таки зблизити Україну з Росією?» — сказала Горячева. На що пан Затулін відповів: «Отямтеся, припиніть шукати в темних завулках дружбу, співробітництво з керівництвом України — її й сліду не стало».
У Києві демарш російських колег сприйняли хто оплесками, хто контрнамірами. Так, лідер українських комуністів Петро Симоненко, як передає УНІАН, звинуватив керівництво держави у «провокаціях, які спричиняють такі наслідки». А от представник «Нашої України–Народної самооборони» Роман Зварич вважає, що ймовірною реакцією на заяви Росії про можливість виходу з «великого договору» з Україною може стати перегляд питання про базування Чорноморського флоту в Криму. «Якщо Росія продовжуватиме такі агресивні дії на нашу адресу, то я б їм порадив переглянути свій бюджет на предмет пошуку іншої бази для розміщення свого флоту», — передає сайт блоку «НУНС» слова депутата Зварича. При цьому той наголосив, що блок, як і держава Україна, зацікавлені у збереженні партнерських стосунків з Росією».