«Ми надзвичайно стурбовані тим, що багато дітей у знищених циклоном регіонах М’янми потерпають від хронічного недоїдання, найбільш серйозного рівня голоду», — заявила позавчора Джасмін Уайтбред, глава британського відділення міжнародної гуманітарної організації «Врятуймо дітей». «Коли люди досягають такої стадії виснаження, то їм загрожує масова смерть вже найближчими днями. І першими від браку харчів почнуть помирати діти», — пояснила вона.
Циклон «Наргіс», який 3 травня спустошив південну частину М’янми (Бірми), вже забрав, за даними ООН, життя 134 тисяч осіб. 2,5 мільйона осіб, які вціліли від стихії, вважаються потерпілими. 40 відсотків із них — діти.
За оцінками організації «Врятуймо дітей», в дельті ріки Іраваді, де розташоване найбільше місто Бірми — Рангун, уже масово помирають діти віком до п’яти років, а загалом на межі голодної смерті перебувають 30 тисяч дітей. Стихією в цьому регіоні зруйновано всі харчові склади та знищено посіви рису. А цей регіон вважається рисовою «житницею» країни, тому в найближчі місяці голод може охопити всю М’янму, якщо не надійде міжнародна допомога. У Рангуні та інших приморських місцевостях звучать попередження не їсти свіжу морську рибу, оскільки в рибі вже знаходять пальці та інші частини людської плоті. На поверхні моря та в ріці Іраваді все ще плавають численні трупи, які розкладаються і стають поживою для риби.
На стихійних базарах з’явилися харчі та інші предмети першої необхідності американського та європейського виробництва. Імовірно, що хунта конфісковує значну частину гуманітарної допомоги, а потім через посередників продає її.
Попри вкрай катастрофічну ситуацію, керівна військова хунта Бірми надалі не дозволяє міжнародним гуманітарним організаціям прибути до зони лиха та надати безпосередню допомогу.
Утім відбулося певне зрушення — під тиском Асоціації країн Південно–Східної Азії (АСЕАН), засідання Ради міністрів закордонних справ якої пройшло вчора, хунта Бірми погодилася прийняти частину пропонованої Заходом допомоги. Але винятково через «оператора» — АСЕАН. Крім того, медичні бригади з країн–учасниць АСЕАН будуть допущені в район катастрофи.
Також колеги з АСЕАН закликали до сумління — і влада Бірми вирішила оголосити триденну національну жалобу за жертвами стихії.