Так міліцейський очільник Микола Іллічов змушений відреагувати на повалення минулого тижня надгробків на татарському цвинтарі у селі Чистеньке поблизу Сімферополя. Це при тому, що, як розповіли «УМ» у відділі зв’ язків із громадськістю кримського Главку МВС, майже всі могили того ж самого дня родичі померлих відновили без особливих проблем.
Попри те, відтепер і до Дня пам’ яті жертв депортації 18 травня на татарські цвинтарі вночі виїжджатимуть спеціальні мобільні групи правоохоронців. У найбільших же містах і райцентрах періодичні обходи кладовищ увійдуть до обов’язкових маршрутів нарядів патрульно–постової служби. Охоронна функція протягом цього періоду визначена як пріоритетна і для дільничних інспекторів сіл. Вивчаються також інші оптимальні способи протидії вандалам.
Однак «перекрити» всі 427 діючих мусульманських цвинтарів на території півострова силами одних правоохоронців, певен начальник відомчого ВГЗ полковник міліції Олександр Домбровський, все одно не вдасться. Адже вони зосереджені не компактно, а розкидані по віддалених населених пунктах. Наприклад, у Красногвардійському районі налічується 60 цвинтарів репатріантів, а Білогірському — 54. Тому Главк звернувся до керівників місцевих райдержадміністрацій із проханням знайти можливість організувати на місцях платну охорону. Як це, приміром, уже зроблено у Керчі та Сімферополі, де влада уклала договори з підрозділами Державної служби про охорону семи татарських кладовищ.
А тим часом останнім актом вандалізму в населеному пункті Чистеньке перейнялося навіть посольство США в Україні. «Уряд США наполегливо закликає владу України провести повне і швидке розслідування — для того щоб віддати зловмисників, які скоїли цей злочин на грунті ненависті, під суд», — йдеться у заяві амбасади.