Біле довге полотнище — знак мовчання, чорні жалобні стрічки, квіти і вогники свічок. Так учора, на 40–й день по загибелі в Єревані восьми мирних демонстрантів, багатонаціональний пікет перед посольством Вірменії у Києві нагадав про трагічні події 1 березня. До акції киян приєдналися учасники V Асамблеї Всесвітнього руху за демократію, що саме проходить в українській столиці, — громадяни Росії, США, Сербії, Узбекистану. «Ми вирішили висловити своє співчуття родичам загиблих, а також незгоду з насиллям і з тим, що цього ж дня відбувається інавгурація новообраного нелегітимного президента Вірменії Сержа Саркісяна», — пояснив москвич Дмитро Макаров, представник Молодіжного правозахисного руху. «Права людей не мають кордонів, — доповнив політичний аналітик Дмитро Потєхін. — Ми не можемо мовчати в ситуації, коли під час мирних акцій розстрілюють людей».
На подібний пікет учора вийшли понад 5000 американських вірмен. У Єревані ж, де заборонено масові демонстрації, за інформацією телекомпанії «А1+», перед Оперним театром, де відбувалася інавгурація, чимало людей вийшли вшанувати пам’ять загиблих. «У момент, коли Серж Саркісян, поклавши руку на Біблію і Конституцію, буде промовляти клятву, на могилах жертв 1 березня куритиметься ладан і лунатиме плач родичів», — передає сайт телекомпанії «А1+».
Утім могили ті — символічні. Адже тіла загиблих ще не видали з моргів. «Я вважаю, що було вбито набагато більше людей, — каже учасник київського пікету, голова Гельсінської асоціації Вірменії Мікаел Даніелян. — Але в морги не допускають навіть депутатів». Правозахисна організація пана Даніеляна зібрала сотні свідчень очевидців і фото подій 1 березня. За словами Даніеляна, сьогодні в центрі Єревану перекритий транспорт і пішохідні вулиці. На площі Свободи роблять парад — там, де розігнали мирний мітинг.
Вірменська ж преса, за словами чи не єдиної незалежної вірменської телекомпанії «А1+» Месропа Мовсесяна, притиснена до межі. «Усі телевізійні канали і газети підпали під фінансовий вплив ділків, що стоять при владі, — розповів «УМ» пан Мовсесян. — Знайомлячися зі ЗМІ Вірменії, можна зробити висновок, що в країні все чудово. Насправді населення доведене до зубожіння, безробіття, придушення свободи слова. Зарубіжні журналісти, якщо і проникають до Вірменії, опиняються під опікою чиновників». Телеканал «А1+» (аналог нашого «5–го каналу») був закритий у 2002 році, його «справа» зараз в Європейському суді з прав людини. Телепрограми не виходять, є лише інтернет–сайт, на якому представлене відео. Месроп Мовсесян змонтував документальний фільм–хроніку, за яким громадяни різних країн зможуть скласти уявлення про події 1 березня.
Вірменські правозахисники виступили зі зверненням до V Асамблеї Всесвітнього руху за демократію з вимогою незалежного розслідування злочинів 1 березня, невизнання результатів голосування під час президентських виборів, ненадання віз до демократичних країн для керівництва Вірменії.