На перший погляд, кінцевий продукт нічим не відрізняється від справжньої лососевої чи осетрової ікри: у скляних баночках перекочуються жовтогарячі та чорні кульки, здатні одразу викликати апетит у любителів смачного. Проте варто останнім дізнатися, як виготовлявся і з чого насправді складався «делікатес», — і апетит пропаде надовго.
Утім дізнатися, що реально містила в собі «ікра», не так просто. Про це достеменно не змогли сказати «УМ» ні оперативники з вінницького УБОЗу, які виявили підпільний цех на території консервного заводу в селі Попівці Барського району, ні навіть ті вісімнадцять працівників, що були задіяні на технологічному ланцюжку (до речі, без належного оформлення трудових відносин і без контролю санепідемслужби за станом їхнього здоров’я). Уся рецептура виглядала приблизно так: «взяти стільки–то компоненту номер один, додати стільки–то компоненту номер два і стільки–то компоненту номер три». Робітники не мали уявлення, як же насправді називається сировина — об’ємисті казани з нею просто були відповідно пронумеровані.
Уже після вилучення фахівці встановили, що, наприклад, використовувався риб’ячий жир, у якого давно минув термін придатності. Так само неякісними виявилися й інші інгредієнти. Однак це не перешкоджало повним ходом провадити «нерест»: із вилучених півтори тонни червоної та чорної «ікри» на суму понад 100 тисяч гривень більшість продукту вже була розфасована в стограмові баночки з написом на етикетці «композиція смако–ароматична «Крапельки–еколайф» (загалом їх нарахували 3730).
Етикетка, між іншим, не вказувала і на справжнє місце виготовлення — на ній значилися приватна фірма у Фастові і завод на Волині. Згідно із заводськими бухгалтерськими документами, понад 40 тисяч баночок «ікри» (а це ще на 180 тисяч гривень) уже було відвантажено замовнику для торговельної мережі, причому, за даними УБОЗу, пішли вони переважно до Києва та Київської області. Наразі вирішується питання про порушення за даним фактом кримінальної справи.