Облави на незалежних білоруських журналістів почалися вчора з самого ранку. Першою «під роздачу» потрапила мінська редакція радіо «Рація» («Сенс» у перекладі. — Ред.), яке зареєстроване у Польщі і фінансується коштом бюджету Польської держави. Співробітники КДБ чекали журналістів на сходовому майданчику, разом із ними зайшли до офісу, де провели обшук, описали та конфіскували всю техніку.
Обшуки та затримання білорусів, які працюють у недержавних медіа, відбувалися вчора по всій країні. Особливу увагу Комітету держбезпеки привертали ЗМІ, зареєстровані за кордоном. Тобто, інакше кажучи, ті, які мають можливість дивитися на події у країні неупереджено, не очима Лукашенка. Крім «Рації», спецслужби перевернули догори дном квартири майже всіх співробітників телеканаду «Бєлсат», також фінансованого польським коштом. На своїх робочих місцях були заблоковані журналісти «Європейського радіо для Білорусі». За повідомленням колег-газетярів, КДБ провів обшуки помешкань та редакцій незалежних журналістів також у Гомелі, Вітебську, Гродно, Могильові.
Усюди «гебісти» показуали ордер на обшук, підписаний заступником прокурора Мінська. Їхня офіційна версія — буцімто пошук доказів у кримінальній справі про образу честі та гідності президента Білорусі Олександра Лукашенка. Справу цю було порушено ще в 2005 році проти засновників сайту «Мультклуб». Але ж не проти всіх незалежних ЗМІ країни! Схоже, згадана кримінальна справа — тільки привід, причому вельми грубий, для нейтралізації опозиційних медійників. Адже кому, як не КДБ, добре відомо, що автори згаданого «Мультклубу» вже давно отримали політичний притулок за кордоном.
Навіщо владі треба було «трусити» журналістів, наразі невідомо. Керівництво каналу «Бєлсат» пов’язує це з проведенням масової акції опозиції 25 березня, під час якої було жорстоко побито людей. «Швидше за все, такою є помста влади за об’єктивне висвітлення подій 25 березня. Але також загалом за розповсюдження правдивої інформації про соціально-економічний стан країни», — вважає голова Білоруської асоціації журналістів Жана Литвина.
На момент, коли цей номер «УМ» готувався до друку, обшуки в деяких редакціях у Мінську закінчилися. Кількох журналістів було доправлено до центрального офісу КДБ для допитів.
РЕАКЦІЯ
«Те, що мирні демонстранти, серед них і журналісти, були затримані, а дехто був підданий насильству, — неприйнятно», — так відреагувала комісар Єврокомісії Беніта ФеррероВальднер на мінські події 25 березня. А Литва, обурена тим, що під час розгону мирної акції протесту була затримана знімальна група литовського телебачення, вручила ноту послу Білорусі у Вільнюсі.
Як повідомляє кореспонеднт «УМ», згідно з рішеннями судів, 65 маніфестантів було покарано ув’язненням на 15 діб за порушення громадського порядку, а 40 осіб оштрафовано на суму, еквівалентну приблизно 500 доларам. Це чимало, враховуючи, що середня зарплатня у Білорусі ледь сягає 100 доларів.