Візит до Києва прем’єрміністра Польщі Дональда Туска, який кілька разів відкладався через внутрішньоукраїнські проблеми, учора таки розпочався. Візит триватиме два дні, і сьогодні Дональда Туска прийматиме Президент України Віктор Ющенко. Як свідчить офіційний президентський сайт, ітиметься про двосторонню співпрацю, зокрема про підготовку до Євро2012. Та головну увагу так званих «маленьких українців» привертає інша тема польськоукраїнської співпраці, яка урочисто актуалізувалася в ці дні, — підписання угоди про малий прикордонний рух.
Це міжурядова угода, тому підписували її Юлія Тимошенко та Дональд Туск. Утім довгостражденний документ і понині таїть у собі інтригу. Справа в тому, що суттєве зауваження до цієї угоди днями висловила Єврокомісія. Найперше, Європейський Союз бентежить ширина зони, на яку розповсюджується дія угоди про малий прикордонний рух. В українськопольському документі це 50 кілометрів. Тобто українці, які мешкають у межах території за 50 км від польського кордону, мають право на полегшений в’їзд до сусідньої країни. А згідно із законодавством ЄС, ширина такої зони не має перевищувати 30 кілометрів. Найважливішим для ЄС відтак є питання: чи Польща гарантує додаткові засоби безпеки для виконання угоди про малий прикордонний рух? «Треба, щоб кордон ЄС не став «прохідним двором», через який поллється потік нелегальних мігрантів», — пояснив кореспондентові УНІАН високопоставлений чиновник Єврокомісії. Отож нині в Брюсселі вивчають, наскільки документ, який учора в Києві готувався до підписання, відповідає європейському законодавству. І наразі складно сказати, чи «лабораторні аналізи» тексту угоди, проведені у Брюсселі, не змусять Варшаву переглянути пункт про ширину прикордонної зони.
А ТИМ ЧАСОМ...
Польща бойкотуватиме відкриття Олімпіади в Пекіні
Керівник польського уряду прибув до Києва на хвилі нового інтересу до нього — днями Туск заявив, що не приїде 8 серпня на церемонію відкриття Олімпійських Ігор у Пекіні на знак протесту проти придушення владою Китаю тібетців. Дональд Туск закликав усіх керівників державчленів ЄС бойкотувати олімпійську церемонію. Поки що це єдиний із запрошених VIPперсон, хто наважився заявити вголос про бойкот. Адже офіційний Китай днями ввічливо попередив своїх європейських колег, що бойкотування Ігор негативно позначиться на товарообміні між КНР та Євросоюзом.