Позавчора у Белграді відбулася масова акція протесту під гаслом «Косово — це Сербія» проти сепаратистського акту албанців Косова. На мітинг перед парламентом зібралися, за різними оцінками, від 200 до 500 тисяч сербів, які прибули з різних куточків країни, а також із самого Косова та Чорногорії і Республіки Сербської. Після закінчення мітингу відбувся масовий похід до кафедрального собору Святого Сави, найбільшого православного храму світу, де відбулося богослужіння на захист православної віри, сербів Косова та всього сербського народу. На жаль, ця акція показала всю глибину розколу всередині сербських політичних еліт, оскільки її проігнорували прозахідний президент Сербії Борис Тадич, Ліберально–демократична партія та демократичне угруповання G17.
Найгучнішими оплесками мітинг відреагував на емоційний виступ прем’єр–міністра Воїслава Коштуніци, який закликав співгромадян продовжувати акції протесту проти псевдодержави Косова. На мітингу також виступив славетний кінорежисер Емір Кустуріца, який зокрема сказав: «Кожен народ має свою міфологію, у сербів вона — косовська».
Мітинг пройшов мирно, але коли його учасники рушили на богослужіння, від людського натовпу відкололася група молодиків, яка наважилася на сутички з поліцією та штурм посольств США і Хорватії. Повідомлення агенцій про те, що «посольство США спалили», є великим перебільшенням. Автор цих рядків дивився на сербському телебаченню прямий репортаж з мітингу, куди увійшли й кадри про сутички біля посольства США. Молодики намагалися сидінням від дивана вибити вікно амбасади, а потім здійснили підпал в одній із кімнат на першому поверсі. Особа, яка це зробила, поплатилася життям: учора в кімнаті посольства, де спалахнула пожежа, було знайдено обвуглений труп. Поліція застосувала кийки та сльозогінний газ для розгону атаки на посольство (у приміщенні якого, до слова, нікого не було — американські дипломати евакуювалися за день до акції). Травми різної тяжкості дістали приблизно 500 осіб, 156 з яких потрапили до шпиталів, серед них і 26 поліцейських. Більшість нападників були п’яними. Крім того, спалено 20 автомобілів, трамвай та п’ять автобусів, пошкоджено приміщення «Макдональдзу». У підсумку, приблизно 500 закордонних журналістів, які прибули до Белграда, інформували світ не про тугу сербського народу, а про дії хуліганів.
А ТИМ ЧАСОМ...
Парламент боснійських сербів у місті Банья–Лука прийняв рішенні про гарантування собі права виходу зі складу Боснії і Герцеговини і проголошення власної держави — Республіки Сербської. Якщо ООН та більшість країн ЄС визнають незалежність Косова, то Республіка Сербська теж має право на суверенітет, аргументують у Банья–Луці.