Національний інститут раку, який два тижні тому перейшов на баланс МОЗу, стрімко наближається до катастрофи. Величезна медична установа залишилася без фінансування. 560 важких онкохворих (зокрема, 40 дітей), які сьогодні перебувають у клініці, будуть змушені купувати ліки за свої гроші. Запасів ліків, без яких робота медиків буде просто неможливою, вистачить, у кращому випадку, на тиждень. А деяких препаратів не залишиться вже до понеділка. Про це йдеться у колективному зверненні співробітників Національного інституту раку до Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко, підписаному 1100 медиками.
Немає наркозу — операції не проводимо
Найбільше побоюються за життя своїх пацієнтів хірурги, анестезіологи та працівники реанімації, для яких наявність певних препаратів — обов’язкова умова початку операції. А найважче буде безнадійно хворим, які мусять постійно «сидіти» на знеболювальних препаратах.
«Ми відчуваємо нестачу фінансування протягом останнього тижня, — говорить завідувач відділення дитячої онкології Національного інституту раку Сергій Павлик. — Наша бухгалтерія підтвердила, що фінасування інституту не буде через непорозуміння з передачею установи на баланс МОЗу. Лікарі змушені просити пацієнтів купувати вату, перев’язочні матеріали, стерильні рукавички, бо лікарняні резерви вже вичерпалися. Але це півбіди. У дитячому відділенні запасу найголовніших ліків вистачить на тиждень, ну максимум на два. А що буде далі? Закуповувати дорогі препарати доведеться батькам, а такий тягар буде під силу не кожній родині...»
Якщо батьки можуть купити протипухлинні ліки в аптеці (нехай і за шалені гроші), то засоби для наркозу пацієнтам просто ніхто не продасть. Ці препарати недорогі, але їх може купувати лише сам інститут за спеціальною ліцензією. Такі ж справи і з наркотиками, які використовують для знеболення. «Немає грошей в інституту — немає цих засобів, — говорить лікар. — А немає наркозу — немає операцій. Якщо до понеділка інститут не отримає гроші, більш ніж у половини хворих значно зменшаться шанси на одужання».
Поквапилися з перейменуванням?
І хто ж винний у цій жахливій ситуації? Лікарі називають причиною відмову президента Академії медичних наук Олександра Возіанова передати фінансування інституту. А от головний учений секретар АМНУ, член–кореспондент АМНУ Володимир Міхньов запевнив «УМ», що затримка фінансування — це суто технічна проблема. За словами фахівця, керівництво Національного інституту раку просто поквапилося з перейменуванням медустанови та її вилученням із реєстру АМНУ. А кошти, закладені в державному бюджеті, мали виділятися Інституту онкології. Пан Міхньов зазначив, що гроші надійдуть туди, куди треба, як тільки фінансисти залагодять це непорозуміння.
У фінансово–економічному управлінні АМНУ «УМ» розповіли, що вони підготували абсолютно всі документи, необхідні для передачі Інституту онкології на баланс МОЗу, в тому числі двосторонній акт про передачу. Як стало відомо «УМ», міністр охорони здоров’я Василь Князевич не змусив онкологів довго чекати. У понеділок до керівника АМНУ приїжджав представник Департаменту економіки і фінансів МОЗ, щоб отримати «автограф» академіка Возіанова. Джерела «УМ» повідомляють, що спроба виявилася невдалою. А чому — невідомо...