Цього року вступ до всіх вищих навчальних закладів, незалежно від форми власності, здійснюватиметься тільки за результатами зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) знань випускників шкіл. Якщо минулого року воно лише проходило «обкатку», то цьогоріч ЗНО є обов’язковим для всіх, хто хоче здобути вищу освіту, незалежно від того, коли людина закінчила середню школу — цього року чи давніше. Про особливості цьогорічного зовнішнього оцінювання розповідав учора міністр освіти Іван Вакарчук.
Аби пройти ЗНО, на нього потрібно записатися. Дітей, які закінчують цього року загальноосвітні школи, гімназії, колегіуми, ліцеї, реєструють за місцем навчання, тобто це справа самої школи. Випускники професійно–технічних навчальних закладів реєструються в обласних чи міських навчально–методичних центрах профтехосвіти або в єдиних пунктах реєстрації. Також у єдиних пунктах реєстрації записуються випускники ВНЗ І—ІІ рівнів акредитації та абітурієнти, які закінчили загальноосвітні навчальні заклади в попередні роки. Причому для реєстрації залишилося шість днів, останній термін — 20 лютого, тож поспішайте! Коли ви зареєструєтеся, вам видадуть «Довідник учасника зовнішнього незалежного оцінювання», де описано, як складати тести, наведено зразки тестових завдань із попереднього року. Отримати детальну інформацію про ЗНО, а також подивитися фільм про хід тестування можна також на інтернет–сайті Українського центру оцінювання якості освіти testportal.com.ua.
Тестування відбудеться у дві сесії — основну і додаткову. На додаткову сесію мають право ті, хто з поважних причин не зміг вчасно зареєструватися або з’явитися на основну сесію. Тести цього року проведуть з української мови та літератури, зарубіжної літератури, історії України, всесвітньої історії, математики, біології, фізики, хімії, географії, основ економіки та основ правознавства. Українську мову та літературу здають усі, а решту — один чи два предмети — кожен обирає собі сам, залежно від профілю ВНЗ та спеціальності, на яку хотів би вступити. З цих предметів результати тестування обов’язкові для приймальних комісій. Власні екзамени ВНЗ може проводити лише зі специфічних дисциплін, з яких програм ЗНО ще немає, наприклад акторського мистецтва.
Хоча саме незалежне тестування оточене великою кількістю заходів безпеки від корупції, чи існує можливість маніпуляції власне результатами тестів у приймальних комісіях вищих навчальних закладів? На це питання чіткого заперечення від пана Вакарчука почути не вдалося: «Ми перевіряємо і затверджуємо перелік вимог, які висувають приймальні комісії. Існують закони й інші нормативні акти, відступ від яких є порушенням закону. Врешті, все залежить від чесності і доброї волі керівників вищих навчальних закладів, які й несуть відповідальність за свої ВНЗ», — сказав міністр.