Прикметно, що перші чотири корпуси української спеціалізованої дитячої лікарні «Охматдит», які, до речі, функціонують і зараз, були побудовані відомим меценатом і цукрозаводчиком Миколою Терещенком. 30 січня 1894 року за указом царя лікарня була урочисто освячена і під назвою «Безкоштовна лікарня цесаревича Миколи для чорноробочих» розпочала свою діяльність. До речі, назвали її на честь того самого цесаревича, який згодом став російським царем Миколою Другим.
Незважаючи на те, що заклад призначався для простих робітників, він був обладнаний за останнім словом тодішньої техніки. В усіх чотирьох корпусах було загалом п'ятдесят місць. Микола Артемійович витратив на будівництво 137 тисяч карбованців — величезну, як на ті часи, суму. Не дивно, що під час Першої світової війни всі поранені прагнули потрапити до «цесаревича Миколи», тому що тут помирало значно менше людей, хоча в Києві й був ще один госпіталь.
«Охматдитом» лікарня стала тільки в 1929 році, коли відкрився однойменний інститут — з охорони материнства і дитинства — її стали асоціювати з цією назвою. Але ще довго тут лікували всіх, не дивлячись на вік. Суто дитячою її зробили в 1957 році. Всеукраїнським за офіційним статусом (а неофіційно сюди завжди приїжджали на лікування з інших міст країни, хоч лікарня була міською) «Охматдит» став відносно недавно, в 1996 році, згідно з указом Президента України. Тепер більше половини відвідувачів у лікарні — з регіонів. І ця цифра неухильно зростає з року в рік.
Сьогодні це найбільша дитяча лікарня не лише в столиці, а й в Україні. Проти тих дореволюційних 50 ліжкомісць тепер вона має 600 ліжок у стаціонарі, поліклініку щодоби відвідують приблизно 750 пацієнтів. Тут функціонують 36 відділень, деякі з них унікальні. Це, наприклад, відділення хірургії новонароджених, найбільший в Україні неонатологічний центр, гематологічний центр, де здійснюють дуже складні операції з пересадки кісткового мозку. Тільки хірургічних відділень нараховується шість, кожне з яких має свою спеціалізацію.
Як повідомив «УМ» по телефону її генеральний директор Юрій Гладуш, сьогодні в «Охматдиті» не планують ніяких заходів, бо лікарі хочуть підготуватися як слід, причепурити корпуси і відділення. «Ми відзначатимемо ювілей не раніше лютого, а сьогодні тільки збереться Оргкомітет із святкування на чолі з міністром охорони здоров'я України Андрієм Підаєвим», — сказав Юрій Іванович.