Михаїл-2

09.01.2008
Михаїл-2

Вибори у Грузії, проведені в рекордно короткі строки, відбулися. Їх визнали такими США та євроспільнота. Учора надвечір Центрвиборчком обіцяв оголосити офіційні результати. Утім навіть попередні підрахунки — станом на 12.00 учорашнього дня було пораховано 87,4% бюлетенів — свідчили про перемогу дотеперішнього президента Михаїла Саакашвілі: він набирав 52,1 відсотка електоральних голосів. Отож учора всі зацікавлені, грузини та спостерігачі говорили про те, що другого туру вочевидь не буде.

Справді, розрив між екс–керівником держави та його найближчими суперниками велетенський. Так, канди­дат від об’єднаної опозиції Ле­ван Га­чечиладзе, за результатами підрахунку згаданих 87,4 відсотка бюлетенів, набирав лише 24,98 відсотка, Бадрі Патаркацишвілі — 6,69, Шалва На­телашвілі — 6,3, решта — взагалі крихти народної підтримки.

Проте опозиція, на вимогу якої після хвилі масових виступів минулого листопада і було організовано дострокові президентські вибори, продовжує переконувати: дані з виборчих дільниць частково сфальсифіковані, а Саакашвілі отримав насправді 41 відсоток голосів. Національна рада опозиції, що об’єднує дев’ять партій, вимагатиме перерахунку бюлетенів на окремих дільницях. Учора вона вивела на вулиці Тбілісі кількатисячний мітинг, який, утім, тривав усього кілька годин. Це, на думку оглядачів, є ще одним підтвердженням тому, що грузини не вельми обурюються результатам виборів 5 січня й врешті–решт погодяться з ними.

Досить позитивно відгукнулися про перебіг голосування й міжнародні спостерігачі від ОБСЄ та інших шанованих інституцій. Адже команда Саакашвілі, як би там не було, змогла продемонструвати, принаймні технічно, готовність проводити вибори чесно. Зокрема, кожна дільниця була обладнана двома камерами відеоспостереження: одна націлена на урну для бюлетенів, друга — на членів дільничної комісії. На руці тих, хто відголосував, робили спеціальну відмітку фарбою, яка при ультрафіолетовому освітленні проявляється. А отже, не дозволяє проголосувати ще раз — на іншій дільниці. Окрім того, з 15 осіб, які представляли кандидатів на дільниці, по 7 були представниками опозиції, тобто влада не мала двох третин голосів у дільничній комісії для ухвалення рішення на користь Саакашвілі.

Першою заявою Михаїла Саакашвілі учора була обіцянка «налагодити нормальні стосунки з Росією», передає ІТАР–ТАКС. Та водночас екзит–поли, проведені у день голосування, продемонстрували, що понад 61 відсоток грузинів виступають за якнайшвидший вступ країни в НАТО. Проти висловилися лише 17 відсотків опитаних.

 

КОМЕНТАР З ПРИВОДУ

Олександр Черненко, прес–секретар української місії у складі міжнародних спостерігачів «Enemo» на президентських виборах у Грузії:

— Говорити про ці вибори однозначно не можна, адже весь виборчий процес мав багато як негативних, так і позитивних складових. Якщо говорити про рівень організації та забезпечення волевиявлення громадян, то можна погодитися: процес голосування відбувався на належному рівні. Так, були деякі процедурні питання. Але такі виникають практично у кожній країні колишнього Радянського Союзу. Інша річ, що є питання до ведення передвиборчої кампанії. Відзначу тотальну присутність у ЗМІ Михаїла Саакашвілі, який таки напевно переможе. Також, незважаючи на те, що теперішній лідер перегонів напередодні виборів подав у відставку, можна сказати, що на його підтримку певною мірою був задіяний адмінресурс. Однак якщо дивитися в минуле, то необхідно констатувати: вперше громадяни Грузії мали можливість вільно і без тиску обрати главу держави. Тому можна погодитися з європейськими та американськими колегами: ці вибори – великий поступ Грузії на шляху демократичного розвитку країни.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>