Зустріти свято з живою ялинкою, не рубаючи її під корінь, тепер можна і в Харкові. Фахівці Зміївського лісництва успішно перейняли європейський досвід і цього року вперше пропонують споживачам зелені деревця у горщиках. Вигода від такого сервісу очевидна. Поперше, у вашу домівку «завітає» дійсно жива лісова красуня. А подруге, після свята її можна висадити біля офісу чи будинку, збагативши світ ще одним деревом. Дожити до весни у незвичному «вазоні» зеленому диву цілком під силу. До того ж у горщики лісники висаджують ялинки з особливою кореневою системою і гарантують, що саджанці легко приживуться на волі.
Ця технологія вирощування новорічних красунь досить копітка. Спочатку крихітні саджанці зріють у малесеньких пластмасових ящичках, а потім їх пересаджують у великі, розміром із відро, горщики. Увесь процес триває щонайменше п’ять років, але справа того варта — ялинка житиме далі.
Подібну новорічну продукцію (і не лише новорічну) на вітчизняний ринок постачають, в основному, польські фірми. Їхні деревця коштують до ста доларів. Наші лісники зменшили ціну фактично у п’ять разів, але це не єдина перевага вітчизняного «товару». Іноземні деревця не адаптовані до нашого грунту, часто «перегодовані» добривами, тому нерідко гинуть після пересадки. Ще один вітчизняний плюс — можливість завчасно познайомитися зі своїм деревом. Тобто майбутні покупці можуть хоч зараз приїхати до лісництва, вибрати ялинку, яка найбільше припала до смаку, і її кілька років вирощуватимуть саме для них.
«Ми щороку, за традицією, прикрашали у себе в конторі зрубану ялинку, але було дуже шкода потім викидати її, як щось непотрібне, — каже помічник лісника Задінецького лісництва Зміївського лісгоспу Віталій Бондаренко. — Недавно ж спробували поставити у горщику — і все вийшло. Деревце відстояло свято, дожило до весни і добре прижилося у грунті. Тоді й вирішили перейняти зарубіжний досвід. Особисто я вже кілька років поспіль удома прикрашаю тільки живу ялинку й отримую від цього подвійне задоволення».
А для харків’ян, які ще не пройнялися природоохоронними ідеалами, лісництва області вже дев’ять років поспіль вирощують новорічні красуні на спеціально відведених плантаціях. Більше мільйона дерев на площі 320 гектарів — калькуляція досить масштабна. Це потужне господарство покликане боротися не лише зі стихійними вилазками браконьєрів, а й із знищенням зеленого генофонду. Перед святом, як правило, під сокиру йдуть найкращі деревця, тому в лісі після таких вирубок ще зовсім недавно залишалися далеко не найкращі сосонки. Тепер усе організовано. Посадили «новорічний ліс», через сімвісім років зрубали і знову посадили. У Задінецькому лісництві через дорогу від молоденьких сосонок спеціального призначення ростуть дорослі дерева з могутньою кроною. На їхніх вітах визрівають шишки, з яких виростять саджанці, у тому числі й для прийдешніх новорічних феєрій. Без елементів планової економіки у лісу немає майбутнього, говорять лісники.