З нового року в Києві більше не видаватимуть дозволів на встановлення торговельних кіосків. Відповідне рішення про заборону районним державним адміністраціям із 1 січня 2008 року видавати дозволи на встановлення малих архітектурних форм (МАФів) для торгівлі готується в Київраді, воно підтримане комісією міськради з питань будування та архітектури, фінансовою та іншими комісіями. Згідно з проектом рішення «Про заходи щодо впорядкування об’єктів торгівлі (МАФів) до 2012», наступного року планується скоротити кількість кіосків на 10%, у 2009 — ще на 20%, а потім ще на 30 та 35%. Тобто з вулиць Києва зникнуть майже всі кіоски. Це не стосуватиметься тих торгових точок, які продають пресу та квіти.
Автор проекту рішення, депутат–БЮТівець Ігор Добруцький розповів «УМ», що з близько десяти тисяч наявних зараз у столиці кіосків близько трьох тисяч — нелегальні й не мають дозволів. Крім того, на його думку, ніхто не дбає про те, аби кіоски вписувалися в міський ландшафт, відтак вони псують естетичний вигляд міста. «До чемпіонату з футболу 2012 року ми мусимо привести наші вулиці в порядок, аби Київ виглядав як справді європейська столиця», — каже пан Добруцький. Уже виданих дозволів ніхто не відбиратиме, просто їх не продовжуватимуть. «Так до 2012 року ці малі архітектурні споруди вийдуть із правового поля», — пояснює автор проекту.
Скорочення майже 10 тисяч кіосків позбавить роботи щонайменше 20 тисяч людей, які безпосередньо позмінно в них працюють, це вже не кажучи про підприємців, які отримують із них зиск. Проте пан Добруцький вважає, що кіоски більше шкодять економіці міста: «Ці споруди виростають як гриби, їх неможливо поставити на облік, а відтак — як їх оподатковувати? З кожного такого кіоска місто отримує на місяць 50—70 гривень, максимум — 150, тоді як магазини, що платять податки, зарплати і оренду, піддаються таким чином недобросовісній конкуренції». Щодо «людського фактора», то, за словами депутата, переважна більшість продавців у таких кіосках іногородні і працюють нелегально: «Вони навіть ночують там — про яку безпеку праці може йтися?» На околицях міста, у «спальних районах», де немає торгових центрів, на прохання мешканців довколишніх будинків (які мають зібрати 500 підписів) залишатимуть тимчасові продуктові кіоски.
Пресові та квіткові кіоски Ігор Добруцький пропонує впорядкувати іншим чином. Районні державні адміністрації складатимуть схеми їхнього оптимального розташування, а потім зазначені на схемах місця під МАФи виставлятимуть на тендер.