Ці слова — «Господи, ти сам імена їх знаєш» — написані на хресті, зведеному в пам’ять жертв Голодомору біля Вознесенського храму в центрі Тростянця. Справді, не записати імен усіх, чиї життя обірвала насильницька голодна смерть. Тростянецький район у ті роки потрапив на «чорну дошку». Тобто на його території заборонялася торгівля, сюди не підвозилося продовольство, а на кордонах стояли вартові, які суворо стежили, аби не вирвався хтось за межі приреченої місцевості.
«Жахливо, що багато років жертвам такої величезної трагедії навіть не ставили пам’ятників, — каже заступник голови обласної держадміністрації Зіновій Гузар. — Але зараз вони з’являються і мають бути скрізь, де коїлося те страшне червоне лихо». Скрізь — це практично у кожному населеному пункті. Під час Голодомору на Сумщині найбільше постраждали Тростянецький, Липоводолинський, Лебединський райони. В останньому, як свідчать дослідники, померло до 45 відсотків мешканців — практично половина людей. Зауважмо: їжу забирали у тих, хто щось мав, бо трудився. Особливо нещадно — у тих, хто чинив бодай якийсь опір. Тобто винищували кращих, працьовитіших, вільнодумніших.
24 листопада немало нових пам’ятників засвідчили, що українці не забули своїх загублених предків. Обласний меморіал пам’яті жертв Голодомору відкрито у Пісках Буринського району, в селі, про яке писала навесні «УМ», мабуть, єдиному в Україні, що зберегло документальні свідчення Голоду 1932—1933 років. Проект художника Миколи Бондаренка — чорний хрест, прихилений до обрису селянської хати. За таким хрестом впізнавали дім, куди прийшла смерть.
Пам’ятник жертвам Голодомору, який відкрили цього дня у Хоружівці Недригайлівського району, на батьківщині Президента, — найбільший на Сумщині. За підрахунками істориків, у районі померло близько 20 тисяч людей. Уособлення їх — п’ятирічна дівчинка, яка стоїть на пагорбі, тримаючи п’ять колосків. Тут же, на пагорбі, величезний хрест, а ще сорок маленьких хрестів збігають униз до села, прокладаючи дорогу між мертвими та живими…
В обласному центрі теж виросте пам’ятник жертвам 1932—33го. У день сімдесят п’ятих роковин тут освятили хрест, встановлений на місці майбутньої споруди...