Адміністрація президента Білорусі вирішила залучити на бік влади діячів культури. Так, днями голова ідеологічного управління АП Олег Пролесковський зібрав музикантів, зокрема гуртів N.R.M., Neuro Dubel, «Крама», «Палац», і пообіцяв зняти негласну заборону на виступи цих гуртів у країні. Однак це не ознака «ліберальності» влади Лукашенка, а, радше, своєрідний підкуп.
«Ми розповіли про всі наші проблеми, на які наштовхуємося у спілкуванні з чиновниками, — розповів «УМ» Олег Хоменко з гурту «Палац». — Пролесковський пообіцяв вирішити ці проблеми впродовж місяцядвох... На нас ніхто не тиснув, і пан Пролесковський видався мені людиною цілком адекватною». Такої ж думки і Олександр Куллункович із Neuro Dubel. Він каже, що рокмузикантам «не пропонували в чомусь каятися чи ставати на коліна», єдина пропозиція — не співати на опозиційних заходах. «Упродовж розмови пролунала така фраза: «Хлопці, давайте не співати під знаменами (мається на увазі білочервонобілий прапор Білорусі, який заборонив Олександр Лукашенко, прийшовши до влади, і під яким проводить мітинги та акції демократична опозиція. — Ред.)», — веде далі Куллункович. За його словами, всі музиканти з цим погодилися.
Усі музики певні, що деяка полегкість в організації концертів, виступів по радіо та телебаченню таки справді буде завдяки цій зустрічі з головним чиновником від ідеології. Проте «так може тривати до першого ж концерту під білочервонобілим прапором», — прогнозує Куллункович.
Позавчорашня зустріч музикантів з ідеологічним чиновником із Адміністрації президента стала темою для жорстких дискусій серед інтелігенції Білорусі. Керівник опального «Вільного театру» Микола Халезін назвав «змову рокерів» аморальною: «Боюся, що це не тільки не розширить базу їхньої популярності, а й відштовхне тих, для кого ці гурти були прикладом не лише у творчості, а й у моральності позиції». Стосовно ж самих пошановувачів згаданих рокгуртів, то на інтернетфорумах, як підрахував автор цих рядків, їхні думки розділилися фактично порівну: хтось критикує музик, хтось висловлює розуміння.
Слід сказати, що негласну заборону на творчість згаданих популярних у Білорусі гуртів, а також і деяких інших виконавців, було запроваджено в 2004 році. Тоді владі не сподобалося, що ці колективи співали на концерті, який організувала демократична опозиція, присвятивши його критиці 10річного президентства Олександра Лукашенка. Саме відтоді пісні цих гуртів зникли з ротації на телебаченні та FMстанціях, а концерти неодноразово забороняли. Останній із таких випадків стався 15 листопада: за дві години до початку буцімто з технічних причин відмінили концерт гурту Neuro Dubel.
Мінськ