У російській столиці, очевидно, серйозно побоюються поширення «бандерівщини» на берегах Москви–ріки. Після резонансного нападу хуліганів з «Євразійського союзу молоді» на виставку, присвячену Голодомору, українці Москви знову б’ють на сполох: з Бібліотеки української літератури зникли (може, назавжди) підшивки українських газет за 1989—2006 роки та унікальні екземпляри українських видань і видань української діаспори в Росії ХІХ—ХХ століть. Стоси газет минулого понеділка рано–вранці поскладали у причеп відкритої вантажівки і вивезли невідомо куди. Акту, в якому б реєструвалося вивезене, ніхто не складав.
Є підстави хвилюватися за долю газетних архівів, яких немає більше ніде в Росії, адже з українською бібліотекою в Москві не все так просто. Як розповів «УМ» керівник організації «Українці Москви» Валерій Симоненко, в Бібліотеку української літератури, що по вулиці Трифонова, 61, працівників відбирали спочатку з українців, які знали мову й культуру. «Бібліотека підпорядковується московській владі, тож ми підбирали персонал, включно з директором, а вони затверджували», — розповідає пан Валерій. Із розгортанням «путінського курсу», однак, усе змінилося. «Спочатку без погодження з нами призначили нову директорку — Наталію Шаріну. Вона росіянка, не знає ні української мови, ні культури і вважає, що на її посаді це й не потрібно», — каже керівник «Українців Москви». Після цього українців з бібліотеки почали систематично звільняти, поки їх не залишилося троє, а натомість нова директорка набрала на роботу людей, які української мови «ні му–му», не кажучи вже про літературу. Саме за вказівкою Наталії Шаріної вивезли українські газети. «На мою думку, пані Шаріна є «політичним термінатором», — каже пан Симоненко. — Її призначили директором бібліотеки для того, аби контролювати цей «розплідник націоналізму і бандерівщини». Українськими газетами, проте, користувалися не лише діаспорянці, а й російські науковці–україністи.
У московському Управлінні культури пояснили «депортацію» газет тим, що, мовляв, «вони не оприходувані», пообіцявши однак, що до бібліотеки підшивки повернуть. Невідомо, проте, коли і чи в повному обсязі газети повернуться на бібліотечні полиці, чи їх, може, «оприходують» як паливо. Для обігріву загадкової і не завжди толерантної російської душі.
ДО РЕЧІ
«Євразійцям» дали по 10 діб буцегарні
Прєснєнський суд Москви засудив трьох екстремістів «Євразійського союзу молоді»: Олександра Бовдунова, Іллю Дмітрієва та Володимира Нікітіна — за погром, який вони спробували влаштувати на виставці, присвяченій Голодомору 1932—1933 років «Розсекречена пам’ять», що відбувалася в Українському культурному центрі в російській столиці. «Євразійцям» дали по десять діб адміністративного арешту, кваліфікувавши їхні дії як хуліганство.