Державне вугілля на Луганщині приватні особи привласнюють по–різному: як тупими крадіжками вже видобутого гірниками палива, так і за допомогою «копанок» — недозволеною розробкою пластів, що лежать близько до поверхні. Але нижченаведений спосіб слід визнати найоригінальнішим. Принаймні нічого подібного раніше чути не доводилося.
Між одним з вугільних підприємств і місцевою комерційною структурою було укладено договір на виконання комплексу ремонтних робіт на допоміжному стволі шахти. Зрозуміло, що по стволу в шахту спускаються й піднімаються люди, подається свіже повітря і відпомповується зайва ґрунтова вода, от тільки вугілля в стволі не видобувається. Навпаки, цю виробку ретельно «вдягають» у залізобетон, аби «сорочка» не втратила якостей гамівної для геологічної стихії. Очевидно, цим і мала займатися згадана фірма, і якщо вірити документам, протягом 2003 – 2006 років робота її фахівців йшла досить успішно. За що бізнесмени отримували від керівництва шахти оплату у вигляді «чорного золота».
Чи отримувала дирекція держпідприємства від «співробітництва» персональний зиск, встановлять слідство й суд, однак фактом є те, що не встигло облуправління СБУ Луганщини зацікавитися роботами на стволі, як договір із «ремонтниками» терміново було розірвано. А вхід у гирло стволу наказано засипати землею. Однак хлопці трохи запізнилися. Отримані оперативні дані засвідчили, що, замість ремонтувати ствол, фірма інтенсивно розробляла ті пласти вугілля, що виходили до нього, отримуючи задарма приблизно по 50 тонн високоякісного палива ціною близько 300 грн. за тонну щодня. Щоб не виникало питань у непосвячених, вугілля «ремонтники» притрушували породою та будівельним сміттям й вивозили з шахтного двору.
За попередніми даними УСБУ, державі нанесено близько 10 мільйонів збитків. Плюс гроші за ремонт ствола. Адже встановлено факт отримання фірмою оплати за начебто виконані роботи на суму 400 тис. гривень. Справу порушено за частиною 5 ст. 191 КК (привласнення майна в особливо великих розмірах організованою групою шляхом зловживання службовим становищем). Стаття передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на термін від 7 до 12 років із конфіскацією майна і позбавленням права посідати певні посади. Щоправда, українська Феміда, а надто в межах Луганщини, така поблажлива до подібних комбінаторів...