Минулого четверга закінчилася шестирічна судова тяганина навколо 22 українських маяків у Криму, самовільно зайнятих російськими військовими. За позовом Генпрокуратури, суд визнав, що росіяни володіють маяками незаконно і мають повернути їх у власність України, зокрема Мінтрансзв’язку. Вчора молодіжна громадська організація «Студентське братство», яка вже кілька років чинить спротив агресивним діям ЧФ РФ, скликала прес–конференцію, аби звернути увагу української влади на рішення суду, і необхідність його виконувати. За словами лідера «Студентського братства» Олега Яценка, не маючи волі поширити суверенітет України на Кримський півострів, чиновники воліють «не помічати» неправомірних дій та відвертих неподобств, які чинять на українській землі російські «байци».
«У Криму фактично діє окупаційна зона, позначена російськими прапорами, які, за законом, можуть вивішуватися лише над посольством, — каже Олег Яценко. — Вони (російські військові. — Авт.) не визнають українських законів». Тоді як росіяни морально й фізично тиснуть на персонал маяків, аби той не переходив під юрисдикцію України, Мінтранс цього року скоротив зарплатню керівникам українських маяків і понизив їх у статусі до «наглядачів». Чи зросте після цього кількість охочих приймати на себе удар і переходити на бік України? Показовим також є випадок, коли російський морський піхотинець зірвав з маяка український прапор, порвав його і потоптав. «Студентське братство» звернулося до Президента Ющенка, той дав доручення прокуратурі розібратися. Це доручення українська прокуратура передала... в прокуратуру Північнокавказького округу РФ, де дійшли висновку, що, потоптавши український прапор, «морпіх» не порушив російського законодавства.
Керівник маяка «Сарич» Юрій Лещенко — один із тих, хто мав сміливість вийти з–під контролю ЧФ РФ і працювати на гідрографію України. Зараз пан Юрій не може потрапити на своє робоче місце: «Там скрізь стоять «морпіхи» і не пускають навіть виконавчу службу», — каже він. Територія маяка — один гектар, а раніше числилося дев’ять. На територіях маяків навіть прописують людей, насамперед персонал. Тепер цю функцію росіяни теж перетягнули на себе: вони вимагають з людей квартплату, а в іншому разі погрожують судом. Тим часом на українських маяках прописують російських громадян і навіть відводять землі під дачі і вілли.
Якщо українська виконавча служба і далі ігноруватиме рішення українських же судів і не відбере маяки в росіян, «Студентське братство» планує подавати на органи влади судовий позов за бездіяльність.