Не так давно Києво–Печерську лавру визнали одним із семи чудес України, однак це не рятує її від традиційної хвороби Києва — нічного нищення пам’яток архітектури. Вночі з неділі на понеділок зникла брама на в’їзді до Нижньої Лаври Києво–Печерського заповідника: пам’ятку 1850 року, разом із частиною стіни, розібрали за одну ніч. Історичну цеглу, металеве покриття й ковані деталі воріт поскидали поряд, на Оленівському подвір’ї біля 71–го корпусу Лаври.
«У цей понеділок я йшов на роботу, — розповів Роман Качан, завідувач відділу історії Києво–Печерської лаври. — Як і всі наші співробітники, я був дуже здивований тим, що не побачив в’їзної брами на нижню територію. Її повністю було знесено й уламки, тобто цегла і металева якась конструкція, арматура лежали поруч, у сусідньому подвір’ї. А натомість на шлагбаумі висіла табличка, на якій було написано, що в’їжджати на нашу територію треба через Паркову алею, оскільки західна брама знаходиться на реставрації». Браму прибрали без жодної проектно–кошторисної документації й без відома дирекції заповідника. Науковим співробітникам не залишилося нічого іншого, як скласти акт про зруйнування пам’ятки. За словами директора заповідника Сергія Кролевця, зруйнована брама стояла на вулиці Січневого повстання, і реставраційні роботи там проводила Києво–Печерська лавра Православної церкви Московського патріархату. «Є їхнє звернення з листом щодо намірів виконувати якісь реставраційні роботи на цьому об’єкті, але ніяких дозволів заповідник не давав», — повідомив пан Кролевець. Він не виключає, що ворота знищили саме під час цих робіт, проте зазначає, що документальних доказів цього нема.
Натомість Українська Православна церква Київського Патріархату прямим текстом звинуватила УПЦ МП у руйнуванні пам’ятки. «Очевидно, що розміри брами не вписувалися в ту масштабну будівельну і комерційну діяльність, що розгорнуло на території Лаври її нинішнє керівництво на чолі з архієпископом Павлом, — ідеться в заяві прес–секретаря УПЦ КП архімандрита Євстратія. — У всеукраїнській і всеправославній святині — Києво–Печерській лаврі, що частково надана монастирю Московського патріархату в користування, архієпископ Павло поводиться як у приватній вотчині».