Учора о десятій годині ранку ви могли не потрапити до галереї, музею, книжкової крамниці, театру чи бібліотеки. Вони оголосили годинний страйк. Музиканти, художники, книговидавці, власники галерей з’юрмилися на вузькому прямокутнику розміром десять на п’ять метрів, на Михайлівській площі. Прямокутник окреслений червоною стрічкою, яку переступати не вільно: так почуваються київські митці, яким київська влада і великий бізнес залишають все менше і менше місця в столиці. У «мистецькому гетто» одночаснго грали карпатські трембіти, африканські барабани, російська «гармонь», а також співали, танцювали і декламували вірші. Неймовірна какофонія і «бардак» — невевеличка ілюстрація до того, як виглядатиме співжиття різних митців, змушених тулитися у тих закапелках Києва, на які ще не кинули оком офісні будівничі.
А поряд, на прилеглій до Андріївського узвозу вулиці Десятинній, за кілька днів перед акцією виселили з майстерні відому художницю Емму Беглярову. Емма Беглярова торік отримала в Росії кінонагороду «Золотий глобус», а тепер на її захист написав листа режисер Нікіта Міхалков, проте ці факти «артрейдерів» не зупинили. «До нас кожен день надходять тривожні дзвінки з приводу виселень, закінчення оренди, з приводу того, що приміщення, які відводились під бібліотеки, галереї, книгарні, виставляють на торги, а мистецькі середовища ніколи не можуть конкурувати з бізнесструктурами, — каже Ольга Айвазовська, активістка ГО «Опора». — Зараз на Андріївському узвозі не залишилося жодної майстерні, яка б мала продовжений договір оренди на приміщення». На Хрещатику подібна ситуація з книгарнями: всім відома наполегливість, з якою люди, наближені до нинішнього мера Леоніда Черновецького, намагаються виселити з приміщення книгарню «Сяйво». Навколо — найдорожча в Києві торгова площа, тож для молодих «акул бізнесу» існування там книгарні здається безглуздим. Якщо облога «Сяйва» триває вже три роки, і вчора суд розглядав чергову касаційну скаргу її колективу, то книгарню «Знання» можуть виставити за її власні двері вже у жовтні цього року. Вдарити по «Знанню» тендером не вдалося — колектив книгарні виграв усі суди, тож йому дозволили викупити приміщення. «Шевченківська РДА всіляко перешкоджає колективу реалізувати це право, і у жовтні приміщення книгарні виставляється на торги, які, зрозуміло, книгарня не виграє», — розповів директор мережі «Книжковий супермаркет» Костянтин Клімашенко.
Незважаючи на численні й вигадливі за формою акції протесту митців, наступ на культурні заклади столиці продовжується. Аби йому протистояти, створено громадський комітет «Культура проти вандалізму», до якого увійшли творчі спілки, Асоціація книговидавців і книгорозповсюджувачів, Асоціація музеїв, артгалерей та їнші мистецькі об’єднання. Та чи вдасться їм самотужки впоратися з тенденцією культурного знекровлення столиці, якщо справою не почнуть опікуватися найвищі посадовці держави?