Феміністка, поетеса й освітянка. Історія поетеси Уляни Кравченко
Імена українських письменників, про яких ми тривалий час майже нічого не знали, поволі повертаються. >>
Колекція Довженко-Центру знову поповнилася сенсаційними знахідками. (Фото: сайтДовженко-Центр.)
В архіві студентський робіт студенти-кінознавці Київського національного університету театру, кіно і телебачення Карпенка-Карого Алік Дарман і Володимир Прилуцький, виявили дві українські кінострічки 1920 років. Раніше вважалося, що вони зберігаються лише у російському Госфільмофонді.
Як інформує УМ, про це повідомили на сайті Довженко-Центр.
У Центрі зазначили, що студенти віднайшли фільми "Трипільська трагедія" Олександра Анода-Анощенка 1926 року і "Секрет рапіду" Павла Долина 1930 року. Раніше студенти знайшли стрічку "Карл Бруннер" 1936 року.
"Ці плівки – контратипи, частина комплекту вихідних матеріалів фільму. Саме з них друкують позитивні, прокатні копії. Це унікальний випадок, бо якщо в інших фондах та архівах можемо знаходити позитиви, то комплект вихідних матеріалів до нас потрапляє вкрай рідко. Ми вже поставили в план сканування ці фільми. Тобто незабаром буде можливість переглянути ці унікальні знахідки", – керівниця фільмосховища Довженко-Центру Тетяна Деркач.
"Трипільська трагедія" є однією з найстаріших кінознахідок на території України за останній час, пояснює Олег Оліфер, кінознавець Довженко-Центру. Стрічку виробили на Ялтинській кінофабриці ВУФКУ.
"Фільм розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року (у радянських джерелах "Трипільську трагедію"), криваву сторінку Української революції і громадянської війни 1917—1921 років, що стала наріжним каменем в історії і міфі комуністичного молодіжного руху в СРСР", – зазначає кінознавець.
Стрічка виконана у пригодницькому жанрі з чисельними сценами перестрілок, бійок і баталій за участі сотень статистів, кавалерії та артилерії. Особливий акцент у фільмі зроблено на жорстокості повстанців і їхніх розправах над більшовиками.
Завдяки цьому фільм отримав глядацький успіх, однак кіновиробники та критики дали низькі оцінки. Стрічку критикували за натуралізм, бандитизм і демонстрацію негативного прикладу для українського селянина. Автор сценарію, письменник Григорій Епік, згодом під час сталінського терору буде засуджений і розстріляний "за участь у терористичній націоналістичній організації".
"Секрет рапіду" виробили на Київській кінофабриці. Це перший фільм Павла Долини у колекції Довженко-Центру і взагалі першим фільмом режисера, знайденим в Україні.
Павло Долина – знаковий український режисер і актор 1920-1930-х. Він працював у Молодому театрі Леся Курбаса, "Кийдрамте", "Березолі" тощо. Кінорежисером Долина дебютував у 39 років і за наступні п’ять років він зняв вісім повнометражних ігрових фільмів на Одеській і Київській кінофабриках. Більшість його робіт зараз вважаються втраченими, жодної досі не було оцифровано.
Після критичної статті-доносу "Ідеологічними манівцями", опублікованій у журналі «Кіно» 1932 року, Долина фактично відходить від ігрового кінематографу і переходить на роботу в "Техфільмі", а після війни очолює Театральний музей у Києві.
"Секрет рапіду" розповідає про типове для тогочасного радянського кіно гостре протистояння між колективним та індивідуальним, "новим" і "старим".
"Віднайдення "Секрету рапіду" – довгоочікуване повернення для дослідників і глядачів. Це нагода переглянути український кіноканон і познайомитися з творчістю одного з ключових авторів часів ВУФКУ не лише через тексти кінокритичної і кінознавчої літератури. Нарешті маловідому сторінку українського кіно можна буде побачити безпосередньо на екрані", – каже Олег Оліфер.
Як повідомляла УМ, «20 днів у Маріуполі»: найкасовіша «документалка» українського прокату.
Імена українських письменників, про яких ми тривалий час майже нічого не знали, поволі повертаються. >>
У широкий прокат із 29 травня повертається культова українська стрічка «Тіні забутих предків» режисера Сергія Параджанова - на великі екрани вийде її оновлена версія. >>
У Національному центрі "Український Дім" у Всесвітній день мистецтва, 15 квітня, відбулася презентація нової пам'ятної монети "Світ мистецтва кутюр'є. Любов Панченко", присвяченої багатогранній постаті, душі українського мистецтва, видатній художниці-модельєру та шістдесятниці Любові Панченко. >>
У просторій залі Національного музею декоративного мистецтва України, розташованому на території Києво-Печерської лаври, у виставці «Дерево життя: Великодній символ єдності» представлено понад 200 рідкісних пам’яток нашої історії. >>
Нагороду на фестивалі документального кіно CPH:DOX у Данії отримав фільм українського режисера Мстислава Чернова "2000 метрів до Андріївки". >>
У Києві завершили важливий етап у справі збереження історичної спадщини України – оцифрування документів Софійського собору та всього національного заповідника «Софія Київська». >>