Домоклів меч над ЧАЕС: саркофаг у надкритичному стані — потрібні сотні мільйонів

10:07, 26.03.2025
Домоклів меч над ЧАЕС: саркофаг у надкритичному стані — потрібні сотні мільйонів

Арка ЧАЕС будувалась без розрахунку на бойові дії (рятувальники ДСНС на атакованій ділянці укриття ЧАЕС). (Фото: ДСНС України)

Об'єкт "Укриття" опинився під загрозою поступового руйнування після удару російського дрона-камікадзе "Шахед" по захисному саркофагу над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС  

 

За словами інженерів, конструкцію створювали без урахування бойових дій і ударів дронів, тож вона вразлива перед сучасними атаками.

 

Як інформує УМ, про це повідомило видання The New York Times.

 

Інженер Ерік Шміман, який 15 років був старшим технічним радником проєкту, пояснив, що арка над ЧАЕС розрахована на стихійні лиха, але не на військові удари. Сталева оболонка вагою майже 40 тисяч тонн і висотою з футбольне поле, профінансована понад 45 країнами на суму $1,7 мільярда, виявилася незахищеною перед атакою безпілотника.

 

Дрон пробив дірку в арці, що призвело до займання водонепроникної мембрани всередині укриття. Вогонь тлів близько трьох тижнів, попри те, що пожежу на поверхні швидко загасили.

 

Щоб ліквідувати осередки тління і залити воду всередину, українські рятувальники вимушено порушили цілісність зовнішнього шару. Це суперечило проєктному задуму, адже оболонка має залишатися сухою для запобігання корозії.

 

 

Вже 7 березня пожежу офіційно визнали повністю ліквідованою. Однак, за словами Артема Сірого, керівника відділу експлуатації конструкції, пошкоджено до половини північної частини арки. Радіаційний фон наразі залишається в межах норми, але загрозу становить саме волога, яка вже почала негативно впливати на матеріали.

 

Арку над четвертим енергоблоком ЧАЕС потрібно буде замінити, але це дуже дорого.

 

Представник "Greenpeace Україна" Ян Ванде Путте вважає, що конструкція вже не виконує своєї функції і її доведеться повністю замінити. Повноцінне відновлення він назвав майже неможливим — це коштуватиме сотні мільйонів доларів.

 

Наразі тимчасово проблему можуть вирішити ізоляційні матеріали, подібні до клейкої стрічки, щоб знизити вологість системою вентиляції. Ерік Шміман вважає, що допомогти оцінити і частково усунути пошкодження можуть дрони, які здатні дістатися всередину та провести ремонтні маніпуляції.

 

Нагадаємо, що 14 лютого російські війська вдарили дроном типу "Шахед" по укриттю Чорнобильської атомної електростанції.

 

В ДСНС показали наслідки атаки Росії по укриттю по Чорнобильській АЕС.

 

Як повідомляла УМ, Сотні тисяч євро виділять на дослідження пошкодженого укриття Чорнобильської АЕС.