Україна і Євросоюз продовжили дію «транспортного безвізу»
Дію «транспортного безвізу»Україна та Європейський Союз продовжили до кінця 2025 року. >>
У Європі хочуть використати 200 млрд євро активів РФ як гарантію миру для України.
Складаючи плани угоди про припинення вогню в Україні найбільші держави Європи вивчають можливість конфіскації понад 200 млрд євро заморожених російських активів.
Як інформує УМ, про це повідомило видання Financial Times.
Франція і Німеччина, які давно виступали проти повномасштабної конфіскації активів, що перебувають у ЄС, обговорюють із Великою Британією та іншими країнами способи їхнього можливого використання.
Французькі чиновники обговорили пропозицію про те, щоб європейські столиці заарештували активи, якщо Москва порушить майбутню угоду про припинення вогню в Україні, повідомили троє людей, поінформованих про переговори, в рамках зусиль з надання Києву гарантій безпеки після конфлікту.
Прихильники угоди про припинення вогню розглядають її як спосіб змусити Росію дотримуватися будь-якої угоди і надати Києву гарантії.
Переговори відбуваються на тлі шквалу європейських дипломатичних зусиль на чолі з Францією і Великою Британією щодо розроблення мирного плану для України, викликаного рішенням президента США Дональда Трампа почати двосторонні переговори з Москвою, спрямовані на припинення війни.
Союзники G7 заморозили близько 300 млрд євро в активах Центрального банку Росії 2022 року після повномасштабного вторгнення Москви в Україну, з яких переважна більшість - близько 190 млрд євро - перебуває в центральному депозитарії цінних паперів Бельгії Euroclear, а менші суми - у Франції, Великій Британії, Японії, Швейцарії та США.
Наразі дохід, отриманий від цих активів - здебільшого готівка і державні облігації - використовується для погашення країнами G7 кредитів Україні на суму 50 млрд доларів, але базові активи не чіпають.
Країни, включно з Україною, Польщею та країнами Балтії, давно наполягали на арешті базових активів, але ключові столиці, включно з Берліном, Парижем і Брюсселем, раніше виступали проти через побоювання, що арешт державної власності створить прецедент відповідно до міжнародного права.
Європейський центральний банк також був стурбований тим, що статус євро як безпечного варіанту для валютних резервів буде поставлено під загрозу. Більшість активів номіновані в євро.
Під час переговорів із Трампом минулого тижня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що негайний арешт активів не буде "дотриманням міжнародного права", але гроші можуть стати "частиною переговорів щодо закінчення війни".
Можливий майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц дав зрозуміти, що розгляне можливість підтримки пропозиції, що передбачає арешт заморожених російських активів, повідомило джерело, знайоме із ситуацією. Мерц розмовляє з виконувачем обов'язків канцлера Олафом Шольцем, щоб узгодити позиції перед самітом лідерів ЄС 6 березня.
Прем'єр-міністр Великої Британії сер Кір Стармер 3 березня заявив, що Лондон вивчає, як активи можуть бути використані. "Очевидно, що доходи і прибуток використовуються", - сказав він депутатам, виступаючи після підписання угоди з Володимиром Зеленським, президентом України, на вихідних про надання Великою Британією кредиту в розмірі 2,26 млрд фунтів стерлінгів Україні, забезпеченого прибутком від санкціонованих російських суверенних активів.
"Що стосується самих [базових] активів, це дуже складне питання. Це не просто", - додав Стармер. "Але я думаю, що нам потрібно зробити більше, і ми робимо більше роботи, щоб розглянути, які є можливості, принаймні, разом з іншими країнами".
Двоє з людей, знайомих із французькою пропозицією, сказали, що вона була добре сприйнята іншими європейськими союзниками, але що вона далека від згоди.
Табір прихильників арешту отримав імпульс через погрозу адміністрації Трампа припинити військову підтримку України. "Дедалі більше і більше країн готові використовувати [відкладений арешт активів] як важіль", - сказало одне джерело.
Нагадаємо, країни Заходу заморозили російські активи після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
У Європі перебуває більша частина грошей. Зокрема, сума заморожених російських активів у депозитарії Euroclear (Бельгія) становить 183 млрд євро. З доходів від них Україна отримає в березні 2025 року черговий транш на 2 млрд євро. У 2024 році відсотки за залишками грошових коштів за активами, що перебувають під санкціями проти Росії, склали приблизно 6,9 млрд євро.
Крім того, країни G7 використовують майбутній прибуток для кредиту Україні на 50 млрд доларів. Київ уже почав отримувати ці гроші. Однак у Європі поки що немає консенсусу щодо конфіскації російських грошей через побоювання наслідків для фінансової системи ЄС.
Як повідомляла УМ, Зеленський закликає передати Україні $300 млрд заморожених активів рф.
Дію «транспортного безвізу»Україна та Європейський Союз продовжили до кінця 2025 року. >>
Уряд нещодавно ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцезнаходження: в Україні, на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) чи за кордоном. >>
Про "давно заплановану" передислокацію американського військового персоналу і техніки з аеропорту Ясьонка у Польщі поблизу Жешува, який є ключовим хабом допомоги Україні, оголосило Командування Сухопутних військ США в Європі й Африці. >>
Виставка-експедиція «Гривня. Більше ніж гроші» до 11 травня у Києві демонструє багатовимірну сутність нашої національної валюти: її символічні, історичні та мистецькі аспекти. >>
Україна погодилася відмовитися від колишнього радянського ядерного потенціалу, що залишався на її території після здобуття Незалежності, а підписанти меморандуму зобов’язалися не застосовувати силу проти неї та сприяти її міжнародній безпеці. >>
Спойлер: термін закінчення війни не визначений, Фонд очікує трохи менші темпи зростання ВВП та трохи вищу інфляцію, але зміни помірні, а от грошей від США більше не буде. >>