У Києві будинок Спілки письменників пошкоджено «завдячуючи» російським варварам, фото

12:27, 02.01.2025
У Києві будинок Спілки письменників пошкоджено «завдячуючи» російським варварам, фото

Наслідки для будівлі НСПУ після "новорічної" атаки росіян на Київ. (Тетяна Фольварочна / Facebook)

У Києві внаслідок російської атаки 1 січня ушкоджень зазнала будівля маєтку Лібермана в якій наразі знаходиться Національної спілки письменників України.

 

Як інформує УМ, про це 2 січня повідомила пресслужба спілки у Facebook.

 

"У результаті атаки рашистських шахедів вранці 1 січня зазнав ушкоджень Будинок письменників України: вибито практично всі вікна, частково ушкоджений фасад а також окремі кабінети в середині приміщення. Постраждалих, на щастя, нема", – повідомили там.

 

Раніше про те, що постраждала будівля маєтку Лібермана 1879 року, в якій і знаходилася НСПУ, повідомляли в соцмережах члени та працівники спілки.

 

"Сьогоднішнє вітання з Новим роком від москалів особливо жорстоке. Будинок письменників України після ранкової ворожої атаки на столицю лишився без жодного вікна. А їх - 83. Зруйновані двері, стіни, стелі. Історичний будинок, пам'ятка архітектури, наш письменницький дім став руїною", - написала письменниця і член спілки Тетяна Фольварочна.

 

 

Також Фольварочна закликала всіх охочих приходити у четвер, 2 січня, з 11:00 до Будинку письменників, щоб допомогти розбирати завали.

 

"Ворог поцілив у Спілку. … Це цілий світ. Дитинства, юності, зрілих років. Це ще живі Мушкетик, Гончар, Загребельний, Дімаров, Яворівський, Драч, Лубківський. На новий рік в дитинстві я найбільше чекав дитячого свята у Спілці. Там показували в актовій залі мультфільми і давали цукерки. Така магія", – написав поет і член НСПУ Василь Зима.

 

Національна спілка письменників України з 1953 року розташувалася в старовинній пам'ятці історії, мистецтва й архітектури – маєтку Лібермана.

 

 

Його збудував у 1879 році архітектор Володимир Ніколаєв, першим власником був генерал-ад'ютант Федор Трепов. У середині 1890-х садиба перейшла у власність київського купця та цукрозаводчика Симхи Лібермана, тож Ніколаєв у 1896 році перебудовує її для його потреб.

 

Таким чином з’явилася центральна частина, а також ліве крило, яке повністю відповідало раніше побудованому правому.

 

«Для Лібермана це був не просто будинок, тут були офіси, зали для прийому гостей, житлова зона сім'ї та окрема квартира, де проживала його донька зі своєю сімʼєю», — зазначила київська блогерка Світлана Гривківська.

 

 

Інтер'єри приміщень маєтку Лібермана мали насичений декор: ліпні стелі, карнизи, різьблені двері, художньої роботи кахляні груби, мармурові підвіконня, латунні віконні й дверні прибори, інкрустований паркет. Оздобленні будинку поєднувало риси різних стилів – ренесансу, бароко, класицизму, мавританського мистецтва.

 

Після того, як родина Лібермана втратила будинок у 1917-1919 роках, тут розташовувалися різні інстанції: дитяча консультація Охматдиту, дитячий садочок і ясла, Рада народних комісарів УРСР тощо.

 

 

Після 1953 року, коли будівля відійшла Спілці письменників України, тут розпочинали творчість такі класики як Іван Драч, Ліна Костенко, Іван Світличний.

 

Крім того, саме в цьому приміщенні в 1989 році зародився Народний рух України.

 

 

Додамо, що наразі спілчани зорганізувалися й сьогодні, 2 січня, власними силами почали прибирати й наводити лад у постраждалому приміщенні НСПУ.

 

Також варто зауважити, що про пошкодження 1 січня на в. Банковій будівлі НСПУ у ЗМІ потрапили з незрозумілих причин ледь не в останню чергу.

 

Як повідомляла УМ, Атака на Київ: на один із корпусів НБУ впали уламки Шахеда, виникла пожежа.