Звіриний стиль: скіфські чаші примножували сили воїнів

19:05, 08.11.2024
Звіриний стиль: скіфські чаші примножували сили воїнів

Чаша із зображенням оленя з кургану Перша Завадська Могила. (Фото Скарбниці Національного музею історії України)

Ще у 5 столітті до н.е., вже потому як скіфи вигнали зі своїх степів військо перського володаря Дарія, серед воїнів стали популярними дерев’яні чаші, окуті по краю кількома золотими пластинами із зображеннями тварин.
 
Одним з популярних образів, відтворених на окуттях, був олень. 
 
Як інформує Україна молода, про це нагадує Скарбниця Національного музею історії України у соцмережах.
 
Зокрема, залишки такої чаші було знайдено в кургані Перша Завадська Могила, розкопаному експедицією Інституту археології під керівництвом Бориса Мозолевського неподалік м. Покров Дніпропетровської області у 1973 році.
 
Археологи ретельно зафіксували залишки, завдяки чому реставратори змогли відтворити чашу. Її прикрашали три пластини-окуття із зображеннями оленів. 
 
Давній майстер зобразив могутню тварину з підігнутими ногами та піднятою головою. Висока шия по зовнішньому краю окантована рубчиками, що імітують шерсть.
 
Над головою – масивна крона рогів. Передні два відростки показані у вигляді стилізованих пташиних голів.
 
Це традиційний прийом для скіфського «звіриного стилю» – перетворення певних частин тварини у якусь іншу тварину чи її частину (як в даному випадку). Так само у пташині голови перетворено і два відростки задньої гілки рогів. Один з них розташовано симетрично до переднього відростка, а між ними знаходиться декоративний елемент – пальмета, – запозичений у греків і переосмислений на свій лад.
 
Загалом задня крона має віялоподібну форму і складається ще з восьми відростків, вигнутих і закручених на кінцях.
 
"Ми не знаємо, які міфологічні оповіді були пов’язані з оленями, відтвореними на коштовних окуттях чаш. Можна тільки припустити, що вони були пов’язані з могутніми небесними богами. Роги оленя – мов світове дерево з 12 відростками (місяцями?). А над головою, поміж рогами, мовбито, здіймається сяйво. Можливо, саме про нього йде мова в одному із священних гімнів древньої Авести: «Над його рогами бовваніла Сила досконалої зовнішності», - йдеться у повідомленні.
 
Напій з таких чаш примножував сили скіфів-воїнів, що стояли на сторожі своєї землі, готових дати відсіч будь яким ворогам. Як це зробили їхні батьки, коли здолали мудрістю і мужністю величезну армію перського володаря Дарія.
 
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Золоті хвилі Скіфії