Командир «Вільної Грузії» Бадрі Кварацхелія загинув у бою на Курщині
Під час бойових дій у Курській області загинув ще один грузинський боєць Бадрі Кварацхелія. >>
ЗСУ готові до контрнаступу психологічно, але не технічно. (facebook.com/MinistryofDefence.UA)
Старт ленд-лізу американської зброї, на який так чекає Україна, може суттєво змінити театр бойових дій. Зокрема, на півдні, де контрнаступ ЗСУ поки обмежується знищенням баз і складів БК окупантів з далекобійної зброї. Натомість повноцінна контратака поки стримується через домінування рф у повітрі.
На що очікувати українцям восени?
США відтермінували на жовтень запуск ленд-лізу для України не з політичних причин, а через початок у жовтні місяці нового фінансового року, в рамках якого має запрацювати ця програма.
Згідно Закону про ленд-ліз Україна зможе отримати військову техніку та озброєння в оренду, а заплатити за них вже після перемоги. Або просто віддати вцілілу техніку назад.
Варто зауважити, що запровадження цієї програми зможе значно скоротити термін надання військової допомоги. Справа у тім, що експортні постачання озброєння проходять через узгодження в Конгресі США. Натомість ленд-ліз скорочує процедуру узгодження постачання військово-технічної допомоги з представниками Конгресу. Україна зможе отримувати за програмою ленд-ліз не лише озброєння, але й медичні товари, пальне, продовольство.
Нагадаю, що впродовж останніх місяців США надають нашій країні зброю за програмами на безоплатній основі. Нинішня політика Вашингтону з передачі озброєнь – максимально сприятлива та вигідна для України.
За оцінками спеціалістів, в умовах економічної стагнації, в якій сьогодні перебуває Україна, США ліпше надавати військову допомогу нашій країні не в кредит, з умовою викупу чи в оренду, як це передбачає ленд-ліз, а як безповоротну грантову допомогу, що надається у вигляді певних технічних засобів.
За офіційною статистиковю, за останні кілька місяців наша країна отримала американської зброї на загальну суму приблизно 13 мільярдів доларів. Це – солідна сума, оскільки попередня адміністрація США передала нам зброї лише на 2,8 млрд.
Наразі США, Македонія, Польща та інші європейські партнери, також передають Україні зброю на безоплатній основі.
Водночас зазначу, що наразі під питанням можливість проведення масштабних наступальних операцій ЗСУ на півдні та звільнення окупованих територій – через відсутність достатньої кількості систем ППО і ПРО, які б прикривали наші війська на марші. Росія має хоч і не абсолютну, але вагому перевагу в повітрі, що нівелює наступальний потенціал ЗСУ.
На мою думку, вирішити цю проблему може поповнення наших Повітряних сил сучасними американськими винищувачами F-15 та F-16. Однак отримати їх складно через низку технічних й організаційних причин.
По-перше, в США недостатньо цих літаків у задовільному технічному стані, аби передати Україні велику партію.
По-друге, для використання таких винищувачів, слід підготувати злітно-посадкові смуги й аеродромну інфраструктуру.
Третя причина – це підготовка пілотів. Українські військові працюють на радянських і пострадянських літаках – Су-24, Су-25, Су-27 та МіГ-29. Київ неодноразово порушував питання про надання Україні американських винищувачів F-15 та F-16, але поки що це не дало результатів.
Водночас, у США триває навчання українських екіпажів, які теоретично могли б використовувати західні літаки.
До речі, аналогічні причини відтермінування передачі Україні достатньої кількості РСЗВ та ствольної артилерії калібру 155 мм стандарту НАТО – для роботи з цією зброєю наразі у Великій Британії проходять навчання близько 10 тисяч українських військових.
Нагадаю, 7 квітня Сенат США одностайно ухвалив законопроект про відновлення програми ленд-ліз часів Другої світової війни, що дозволить президенту Джо Байдену більш ефективно передавати зброю в Україну для протистояння вторгненню рф. Сенатори ухвалили законопроект у контексті оприлюднених результатів звірств російських окупантів у Бучі, Бородянці та інших містах Київщини.
28 квітня законопроект про ленд-ліз та захист демократії в Україні затвердила Палата представників США. 9 травня документ підписав президент Джо Байден.
За програмою ленд-лізу, Україна можливо отримає танки Abrams, БМП M2A3 Bradley, САУ M109A6 Paladin, РСЗВ M142 HIMARS та M270 MLRS, зенітні ракетні комплекси Patriot, а також винищувачі 4-го покоління F-16 C/D.
Під час бойових дій у Курській області загинув ще один грузинський боєць Бадрі Кварацхелія. >>
На відео, як російські солдати розстріляли пʼятьох українських полонених захисників, відреагував Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. >>
У росії нарощують програму популяризації служби у російській армії серед молоді з метою довгострокової війни проти України та можливих майбутніх збройних конфліктів із західними країнами. >>
У неділю 22 грудня американський крейсер випадково збив винищувач-бомбардувальник США над Червоним морем, що стало найсерйознішим інцидентом за більш ніж рік американських операцій проти єменських повстанців-хуситів. >>
В російській Орловській області в ніч проти 22 грудня пролунали вибухи, соцмережі повідомляють про атаку на нафтобазу. >>
У ЗСУ створено підрозділ, який координуватиме дії, спрямовані на захист, збереження та запобігання знищенню об'єктів культурної спадщини, які можуть опинитися під загрозою внаслідок бойових дій - підрозділ із захисту культурної спадщини. >>