Шлях Гетьмана: у Батурині відзначили 350-річний ювілей Пилипа Орлика

21:47, 21.10.2022
Шлях Гетьмана: у Батурині відзначили 350-річний ювілей Пилипа Орлика

Учасники заходу «Пилип Орлик. Шлях Гетьмана». (facebook.com/getmanskastolitsya.zapovidnyk)

350-річний ювілей гетьмана Пилипа Орлика – великого українського державника, дипломата, полководця, публіциста, поета відзначають в Україні 21 жовтня.

 

В цей день у Національному заповіднику «Гетьманська столиця» у Батурині відбувся захід «Пилип Орлик. Шлях Гетьмана», на якому йшлося про головні віхи життя Орлика і його роль в історії ствердження нашої державності.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляє Національний заповідник «Гетьманська столиця» у п’ятницю.

 

Зокрема, музейники підготували виставку із зібрання заповідника - унікальні археологічні знахідки із єдиної на сьогодні відомої і дослідженої домівки Пилипа Орлика в Батурині, портрети Орлика, картини сучасних митців; копії унікальних документів «Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького», «Діаріуш» ( щоденник Пилипа Орлика), Конституція України 1996 р. з підписами її авторів тощо.

 

Під час заходу розкрили державотворчі кроки нашої незалежності, які здійснили гетьмани Іван Мазепа і Пилип Орлик, поєднавши свої зусилля в Батурині і випрацювавши фундамент устрою для українського народу - «Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького» 1710 р.

 

Історики підкреслили головну лінію політики впродовж всього життя Орлика на об’єднання Правобережної, Лівобережної, Слобідської України і Запоріжжя в сильну Українську державу під єдиним гетьманським регіментом.

 

Зауважимо, що саме гетьман Орлик є тим державником, хто формував першу антимосковську коаліцію з усвідомленням головного ворога України та небезпеки, якою є москва для Польщі, Швеції, Туреччини.

 

Що й казати, 30 років він тримав українське питання в Європі в активному стані, гетьман-емігрант мав аудієнції у всіх впливових дворах Європи, і більшість погоджувалась із його точкою зору, про що свідчать думки Станіслава Лещинського, короля Речі Посполитої: «Без свободи козацької нації не буде спокою на сході Європи»; Людовіка XV, короля Франції : «Маю підстави думати, що дозволити росіянам заволодіти Україною, означатиме взяти участь у справжній несправедливості».

 

До речі, до ювілею Орлика у видавництві «Кліо» вийшла в світ нова книга – археографічне видання «Пилип Орлик і мазепинці. Джерела», упорядником якої є історик Тетяна Таїрова, яку звільнили кілька місяців тому з Санкт-Петербурзького університету за проукраїнську позицію та засудження агресії росії, а також за дослідження епохи Мазепи. 

 

 

ДОВІДКА «УМ»

 

Пилип Орлик – це:

 

соратник, послідовник і наступник гетьмана Івана Мазепи;

автор значущого документа в історії українського державотворення – Першої Української та однієї з перших європейських конституцій;

ініціатор і послідовний організатор першої європейської антимосковської коаліції;

символ послідовного і нескореного борця за волю і цілісність України.

 

Гетьман Пилип Орлик – один з тих, хто надихає нас на боротьбу з одвічним ворогом – агресивним «руZZьким світом».

 

«Кожна держава постає й існує завдяки непорушності кордонів!»,  – наголошував Пилип Орлик у своїй «Конституції» ще у 1710 році.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відома російська дослідниця Гетьманщини Тетяна Таїрова-Яковлева. Козаків у Москві без перекладача не розуміли.