Міністр культури та національної спадщини Польщі Пьотр Глінський погодив, що меч Петра Сагайдачного буде виставлятись в Україні цього року.
Як інформує Україна молода, про це повідомив міністр культури Олександр Ткаченко у соцмережах.
За словами міністра, пам’ятку привезуть для експонування до вшанування 400-річчя смерті українського гетьмана.
Про це Ткаченко домовився під час зустрічі з міністрами культури Литви – Сімонасом Кайрисом, Польщі – Пьотром Глінським та Естонії – Тійтом Терікомна урочистостях, присвячених місту Каунус - Європейській культурній столиці 2022.
«Як подарунок і собі, й всім українцям – маю чудову новину. Міністр культури та національної спадщини Польщі Пьотр Глінський погодив, що меч Петра Сагайдачного буде виставлятись в Україні цього року. Ми привеземо пам’ятку для експонування до вшанування 400-річчя смерті українського гетьмана», - написав міністр культури України.
Міністри культури Польщі, Литви і України у Каунусі.
Зауважимо, що йдеться про вагомий артефакт: у1621 році майбутній король Речі Посполитої королевич Владислав IV Ваза вручив цей меч Петру Коношевичу-Сагайдачному за перемогу над турками під Хотином.
Знаходиться меч у зброярні Вавельського королівського замку, що в Кракові – репліку можна побачити у львівському музеї «Львів Стародавній».
Зброя виготовлена зі сталі, золота, срібла, оздоблена діамантами та написом «Владислав (у дар) Конашевичу кошовому під Хотином проти Османа»(VLADISAVS + Konasevicio Koszovio ad Chocimum contra Osmanum).
На захисному щитку гарди відтворена сцена з біблійної притчі про суд царя Соломона.
Минулого року Православна Церква України вперше на загальноцерковному рівні вшанувала пам’ять святого благовірного гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного у його День пам’яті, у вівторок, 20 квітня.
У насиченому політико-драматичному сьогоденні напрошуються на згадку події минулих часів, хоча й вони не мають всеукраїнського масштабного розголосу на тлі оскаженілої москальської агресії, і все ж про них теж треба не тільки пам’ятати, а й оприлюднювати суспільному загалові. >>
У 1928 році Андрія Мельника звільнили з «Бриґіток» — львівської тюрми, де він перебував чотири роки за приналежність до Української військової організації (УВО). >>
На засіданні 13 грудня Кабінет міністрів звільнив очільника інституту національної пам'яті Антона Дробовича у зв’язку із закінченням строку призначення на посаду. >>