Музей «Тюрма на Лонцького» у Львові зазнав збитків через пожежу, фото

14:30, 23.04.2021
Музей «Тюрма на Лонцького» у Львові зазнав збитків через пожежу, фото

Жахлива пожежа сталася у відомому на всю країну Національному музеї «Тюрма на Лонцького» у центрі Львова в четвер.

 

Унікальна пам'ятка історії — приміщення Музею, колишньої в’язниці КГБ та Гестапо, розташована за адресою - вулиця Степана Бандери, 1 - зазнала значних втрат.

 

Як повідомляє Україна молода, про НП написав історик і нардеп Володимир В'ятрович на своїй сторінці у Facebook  у п’ятницю.

 

Завдяки пожежникам постраждалих людей немає.

 

 

Директор Музею Руслан Забілий розповів:

 

«Займання сталося у котельні СБУ, яка є прилеглою до будівлі музею. Ймовірно, це трапилося через коротке замикання в електромережі. Пожежників викликав охоронець музею, коли помітив густий дим в коридорах о 15.38. За півтори години ДСНС задіяла в гасінні 9 одиниць техніки та чотири десятки пожежників».

 

 

За його словами,  вогонь почав швидко перекидатися на територію музею. Зокрема, зайнялися перекриття даху (балки на горищі), обвуглилися вікна першого поверху, частина шиб на всіх трьох поверхах вибита, а деякі вікна пожежники змушені були виривати, зрізати двері.

 

«Частина даху таки вигоріла. Пожежники також працювали всередині Музею, відсікаючи вогонь. Гасіння призвело до затоплення приміщень музею, вода досі стоїть і руйнує будівлю», - констатує із сумом пан Забілий.

 

 

Відтак, Музей зазнав вагомих збитків: понищена проводка, опалення, невідкладною є реставрація. Адже найцінніший експонат Музею — це сама споруда тюрми.

 

І В’ятрович, і Забілий наголошують, що найцінніше майно — архів ОУН та УПА, а також спеціалізована бібліотека Центру досліджень визвольного руху, що зберігаються у музеї, під загрозою затоплення. Як і вцілілі наразі і фондосховища та лабораторія музею.

 

«Завдяки відданості і хоробрості працівниці музею Лідії Тополевської, яка кинулася рятувати спадщину та історичні цінності, вдалося уникнути низки руйнувань, щоб пробитися всередину крізь укріплену і загратовану тюрму. Лідія Тополевська весь час перебувала заблокована на третьому поверсі приміщенні, серед диму і вогню, але, на щастя і завдяки пожежникам, не постраждала», - наголошує Володимир В’ятрович.

 

 

Комісія, до складу якої увійшли співробітники музею, фахівці з мерії, представники Галицької районної адміністрації м. Львова, лише сьогодні (!) почне оцінювати збитки.

 

Однак оцінити повний масштаб втрат вдасться з часом, оскільки наразі перекриття наповнені водою і це загрожує зберіганню фондів та руйнуванням експозиції.

 

 

Та вже зараз є очевидним, що музей потребує коштів для відновлення, найперше — перекриття даху, що зараз відкритий для дощів та негоди, встановлення дверей та вікон, осушування приміщень щодо.

 

«Із цією метою Музею та партнер і співзасновник - Центр Досліджень Визвольного Руху звертаються за підтримкою.  Бажаючих допомогти просимо перевести кошти на картку Приват Банку 5168752000922339 (Слабоспицький Олег). Інші рахунки будуть оприлюднені згодом», - написав пан В’ятрович.

 

ДОВІДКА «УМ»

 

 

Унікальний в Європі український Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» створений у колишній катівні КҐБ та Гестапо, він один із трьох у Східній Європі (два інших - це музей-тюрма НКВД у Вільнюсі та музей-тюрма Штазі в Берліні).

 

Музей відкрито 28 червня 2009 року, а вже 14 жовтня 2009 року він отримав статус національного.

 

«Тюрма на Лонцького» стала синонімом репресій проти українського визвольного руху, надто ж після масових розстрілів, які вчинило тут НКВД у червні 1941 року, перед відступом радянських військ.