Найстаріший дерев’яний храм Закарпаття у Колодному стане музеєм, фото

00:11, 21.02.2021
Найстаріший дерев’яний храм Закарпаття у Колодному стане музеєм, фото

Храм у Колодному на Тячівщині зведений 550 років тому.

Місцева влада планує відреставрувати дерев'яну церкву Святого Миколая Чудотворця в селі Колодному на Тячівщині Закарпатської області. Після цього у храмі створять  музей.

 

Про це повідомляє Україна молода з посиланням на пресслужбу Закарпатської облради.

 

Зауважимо, що зведений 550 років тому храм наразі перебуває у власності Углянської громади. Сакральна пам’ятка – в аварійному стані й більшість часу зачинена.

 

Голова Углянської територіальної громади Іван Немеш обіцяє вже за тиждень  скликати позачергову сесію на якій планується ухвалювати рішення щодо створення музею в церкві.

 

Наступним кроком буде виготовлення проєктно-кошторисної документації.

 

 

Повідомляється, що департамент культури Закарпатської ОДА виготовить облікову документацію та клопотатиме про внесення храму в Колодному до Державного реєстру пам’яток. А після виготовлення проєктно-кошторисної документації шукатимуть гроші для першочергових робіт.

 

“Першочергові протиаварійні роботи (зробити перекриття церкви, щоб вона не завалилася) – це приблизно 2,5 млн гривень”, – повідомив заступник директора департаменту культури Закарпатської ОДА Микола Кужельний.

 

Проєкт відновлення храму можна буде подавати на грантові та секторальні програми, фінансування Держфонду регіонального розвитку, програми “Велика реставрація“. На базі місцевої Агенції регіонального розвитку планують створити низку грантових проєктів, які допоможуть з відновленням храму, розповів депутат Закарпатської обласної ради Іван Синетар.

 

Цікаво, що віднайшли старовинний іконостас з церкви, який кілька десятиліть вважався втраченим. Художній музей ім. Й. Бокшая готовий передати його громаді після реставрації храму та забезпечення належних умов зберігання ікон.

 

 

У Закарпатській облраді зазначають, що намагатимуться максимально зберегти цілісність храму.

 

«Треба намагатися максимально зберегти саме цілісність храму. А вона полягає не тільки в будівлі чи розписах, а і в тому, що нам передали наші предки. Треба зберегти церкву саме в тому виді, в якому ми його отримали», – переконана ініціаторка проекту збереження дерев’яних церков Закарпаття Ірина Петрова.

 

Як повідомляла «УМ», раніше ПЦУ оголосила про початок реставрації архітектурної перлини - храму Покрови Богородиці у селі Дігтярівка  Новгород-Сіверського району Чернігівщини.

 

Цей храм є історичним не лише тому, що його збудував гетьман Іван Мазепа власним коштом, але й тому, що саме у його стінах ймовірно було укладено союз Гетьманщини зі Швецією.