Голова Світової ліги українських політв’язнів Богдан Качор помер у США
Український суспільно-культурний та політичний діяч, голова Світової ліги українських політичних в’язнів Богдан Степанович Качор пішов у засвіти на 97-му році життя у США. >>
Оцифрований архів УПА знайшли в одному з лісів
Оцифрований архів Української повстанської армії, який знайшли у лісовій схованці, оприлюднили у мережі. Документи були сховані у металевому бідоні з-під молока. Архівні записи заховали восени 1950 року в лісі поблизу села Лапаївка, що на Львівщині.
Як інформує УМ, про це повідомив Центр досліджень визвольного руху.
Архів знайшли ще у 2009 році, однак оприлюднили лише зараз – у 2021. Директорка Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник запевнила, що головна місія їх організації – робити минуле доступним.
"Тож імена повстанців, персональні історії депортації, документація УПА дійшли таки до українців, хоч і через 70 років", - сказала Олійник.
Історик і член Центру Руслан Забілий запевнив, що Лапаївський архів – унікальна знахідка для науковців і громадськості.
У документах мовиться про: поради для підпільної друкарні; описи вибухівки; інструкція про ведення фінансів; поіменні списки загиблих повстанців із біографіями й описами обставин загибелі.
"Ми припускаємо, що архів збирали для Проводу ОУН, ймовірно, частина з документів призначалася для генерала Романа Шухевича, головного командира УПА", - зауважив пан Забілий.
В Лапаївському архіві є протоколи допитів та тексти підполковника УПА Степана Фрасуляка, який керував підготовкою повстанців.
Також є звіти підпілля з: Волині; Львівщини; Дрогобиччини; Рівненщини; Станіславщини; Тернопільщини. Окрім цього, є й списки загиблих у боротьбі з більшовиками, некрологи.
Серед документів є уривки з листів селян, яких депортували в Сибір. Люди просили, аби про них не забували та рятували їх "чим можна".
"Тут дуже зимно, босою не гожий ходити… Нема що їсти, таку вже біднесеньку (їжу – ред) варю, що майже вода", - написано в одному з листів.
В документах є поіменний список вивезених у Сибір людей, серед них і діти.
Як повідомляла УМ, один із найлегендарніших командирів УПА, сотенний «Кривоніс», багаторічний радянський політв’язень — Мирослав Васильович Симчич відсвяткував 98-річчя 5 січня.
Український суспільно-культурний та політичний діяч, голова Світової ліги українських політичних в’язнів Богдан Степанович Качор пішов у засвіти на 97-му році життя у США. >>
Мер Києва Віталій Кличко закликав міську раду столиці перенести розгляд питання про виділення землі для облаштування вхідної групи майбутнього меморіалу в Бабиному Яру за скандальним російським проєктом. >>
Археологи і краєзнавці мають різні гіпотези про те, звідки саме взялися й куди зникли літописні уличі десять віків тому. Про них є лише дуже фрагментарні згадки у «Повісті минулих літ». Ймовірно через те, що уличі ворогували з київськими князями, які й замовляли літописцям хроніки своїх діянь. >>
Зведений 550 років тому храм наразі перебуває у власності Углянської громади. Сакральна пам’ятка – в аварійному стані й більшість часу зачинена. >>
Золоті й срібні скарби вікінгів знайшли на острові Мен в Ірландському морі біля берегів Великої Британії. >>
Багатодесятилітня селекція «нової історичної спільноти» майже досягла успіху — «радянський народ» в загальних рисах сформувався. >>