У британському парламенті знайшли таємний хід, якому щонайменше 360 років
Про це повідомляє BBC.
Історики, які працюють над планом реставрації Палати громад, виявили приховані дверцята, а за ними - таємний прохід з 360-річною історією.
Прохід створили для коронації Чарльза II в 1660 році, аби важливі гості церемонії могли потрапити на святковий банкет в Вестмінстерській залі - грандіозному приміщенні, яке прилягає до зали засідань Палати громад.
Згодом це був головний вхід в Палату громад для членів парламенту. Поки його не замурували в товстих стінах старовинної будівлі.
На прохід випадково натрапили у 1950-ті роки, коли будівлю ремонтували після бомбардувань Лондона під час Другої світової війни. Тоді його знову замурували та забули про його існування.
"Сказати, що ми вражені - нічого не сказати. Ми були впевнені, що після війни його замурували так, що вже не знайти", - сказав Марк Коллінз, історик, який вивчає будівлі парламенту.
"Цим проходом сторіччями користувалися спікер зі своєю церемоніальною процесією та безліч членів парламенту, у ньому стільки історії", - додала Ліз Халлам Сміт, експертка з парламентської спадщини та архітектури.
Саме вона виявила, що до таємного проходу можна потрапити через дерев'яну панель.
У Вестмінстерській залі, до якої колись вели двері таємного ходу, 1895 року розмістили мідну табличку, яка повідомляє про його існування. Проте, за словами Халлам Сміт, про його місцеперебування було відомо дуже мало.
Табличка у Вестмінстерській залі згадує таємний хід, проте не вся інформація на ній достовірна, вважають вчені
Прохід розташований між товстою стіною з боку Вестмінстерської зали і дерев'яними панелями, які йдуть уздовж всього периметра сусіднього приміщення. Донедавна в цьому приміщенні розташовувався офіс Лейбористської партії, а ще раніше - гардероб для депутатів.
Саме одна з цих дерев'яних панелей виявилася дверцятами, яку архітектори вирішили залишити там під час останньої великої реставрації у 1950-их.
"Ми копалися у 10 тисячах неврахованих документів і раптом виявили вказівку на маленькі таємні дверцята серед дерев'яних панелей, - розповідає Ліз Халлам Сміт. - Ми придивилися до панелей, і в одній з них була крихітна замкова щілина, на яку раніше ніхто не звертав уваги."
Коли фахівці виготовили ключ, і двері вдалося відчинити, вони побачили за ними маленьке приміщення з кам'яною підлогою і замурованим цеглою дверним прорізом у дальній стіні. На висоті 3,5 метра там були дверні петлі, на яких, судячи з усього, висіли двері, які відкривалися до Вестмінстерської зали.
Ще на стінах знайшли написи олівцем, які датуються серединою XIX століття, коли парламент перебудували в неоготичному стилі після великої пожежі.
Написи зробили двоє робітників, які замуровували обидва кінці проходу.
"Це приміщення закрив Том Портер, великий шанувальник темного елю", - написано на стіні.
Поряд можна побачити ще один напис: "Цих робітників найняли для ремонту галереї. 11 серпня 1851 року. Справжні демократи".
У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
Іван Мазепа в бронзі й граніті: до 30 річчя відкриття першого пам’ятника гетьману
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Вічний біль Таращі й України: про загальні втрати від Голодомору-геноциду
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
Жертви «краси»: в давнину мешканці Тайваню видаляли собі здорові зуби
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
Шпигувала в Другу світову: на аукціон виставлять листування Шарля де Голля з танцівницею
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>
Сенсаційна знахідка: мандрівник в італійських Альпах виявив перші сліди доісторичної екосистеми
На сліди, які, за припущеннями вчених, належали представникам доісторичної екосистеми, зокрема рептиліям та земноводним, випадково натрапили мандрівники, які подорожували італійськими Альпами. >>