У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
На глечиках часів неоліту, знайдених у Грузії, був зображений виноград.
Науковці стверджують, що найдавнішим свідченням виноробства є фрагменти глечиків, виявлені у Грузії, адже вік знахідок нараховує 8 тисяч років. Глиняний посуд, який містить залишки сполук вина, знайшли на двох ділянках на південь від Тбілісі.
На деяких глечиках зображені виноградні грона та чоловік, що танцює.
Раніше найбільш раннім свідченням виноробства був посуд, виготовлений приблизно 7 тисяч років тому і знайдений на північному заході Ірану.
Висновки про нову знахідку опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
"Ми вважаємо, що це - найдавніший приклад одомашнення дикорослого євразійського винограду виключно для виробництва вина", - каже співавтор доповіді Стефан Батюк, старший науковий співробітник Університету Торонто.
"Як ми знаємо, вино є центральним явищем західної цивілізації. Як ліки, засіб для спрощення спілкування у суспільстві, речовина, що змінює стан відомості, а також цінний товар, вино стало центром релігійних культів, фармацевтики, кухні, економіки й суспільства на стародавньому Близькому Сході", - додає науковець.
Зазначимо, що глиняні глечики виявлені у двох давніх поселеннях часів неоліту - Гадахрілі-гора та Шулавері-гора, приблизно за 50 км на південь від Тбілісі.
У восьми глечиках були хімічні ознаки вина. Найдавніша з цих посудин датується приблизно 5980 роком до н. е.
Великі глечики під назвою "квеврі", схожі на ці давні, досі використовуються у Грузії для виноробства, розповідає директор Національного музею Грузії Давид Лордкіпанідзе, який допоміг провести дослідження.
За словами пана Батюка, те вино, ймовірно, виробляли аналогічним до "квеврі" методом, коли "виноград подрібнювали, і плоди, стебла й фрукти ферментувалися разом".
Найдавніше у світі невиноградне вино було знайдене у Китаї і датується приблизно VII тисячоліттям до н.е. Як вважають, то був ферментований алкогольний напій з рису, меду та фруктів.
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>
На сліди, які, за припущеннями вчених, належали представникам доісторичної екосистеми, зокрема рептиліям та земноводним, випадково натрапили мандрівники, які подорожували італійськими Альпами. >>