У Конотопі презентували книгу «Василь Різниченко. Нариси з історії Чернігово-Сіверщини»
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
Місце захоронення понад 50 українських патріотів, яких восени 1942 року розстріляли фашисти, виявлено у Чортківському районі Тернопільської області ще у вересні. Наразі на місці розстрілу тривають розкопки.
Про це повідомляє агенція "Укрінформ" в середу.
«За архівними даними ОУН-УПА, нам було відомо, що 75 років тому 52 в'язнів Чортківської тюрми гітлерівці розстріляли десь у полі поблизу Ягільниці. Формальна причина такої жахливої акції - вбивство у Львові одного з керівників гестапо. Пошукові роботи тривали більше трьох років. І ось знайдено останки розстріляних, в тому числі й священика, який був разом із патріотами», - розповів керівник розкопок, заступник директора меморіально-пошукового підприємства «Доля» Львівської обласної ради Володимир Харчук.
За його словами, жертви трагедії - мешканці Тернопільщини, Львівщини та Івано-Франківщини.
Серед знайдених артефактів, крім великої кількості німецьких патронів, - особисті речі розстріляних, молитовник, два натільних медальйони, в тому числі із зображенням Гошівського Пресвятої Богородиці.
За словами краєзнавця Юхима Макотерсього, надалі буде довга експертиза, яка включатиме ексгумацію кісток задля встановлення і підтвердження кожної особи із розстріляного списку, а також точне визначення глибини викопаної ями аби впевнитись, що це те саме місце.
Розкопки тривають. Передбачається, що після ексгумації останки убитих патріотів (переважна більшість з них - прихильники або члени ОУН) будуть перепоховані на місцевому меморіалі жертв фашизму та більшовицького тоталітаризму.
Довідка «УМ»
В таємних документах німецької служби безпеки вказано, що німці організували акцію “100 за 1” після вбивства у Львові членом руху Бандери СС-штурм-шарфюрера і кримінального секретаря Георгарда Шарфа із Головного уряду безпеки Райху.
Так, з 25 по 27 листопада 1942 року гестапівці розстріляли 28 в’язнів у Львові, ще 20 – в інших містах Галичини, а потім 52 у Чорткові. Так зване захоронення проводили у полі між Чортковом та Старою Ягільницею.
На передбачуваному місці було встановлено пам’ятний хрест, де кожного року відбувалося вшанування розстріляних людей.
Точне місце не було встановлене до вересня 2017 року. Саме тоді приїжджий мисливець випадково помітив, що з лисячої нори у передбачуваному місці захоронення видніються кістки. Після цього у Чорткові провели негайне шуфрування ґрунту, яким і підтвердили, що там є поховання людей.
Воно знаходиться у районі колишньої порохівні, на відстані 280 метрів від автодороги Чортків – Ягільниця.
Немов потаємні струни, що тягнуться крізь віки, історія рідного краю відлунює в серці кожного з нас. >>
6 листопада 1994 року в родинному селі гетьмана України Івана Мазепи — Мазепинцях Білоцерківського району на Київщині з моєї ініціативи і під моїм керівництвом >>
Москва дуже боялася розголосу про свій страхітливий злочин у 1932—1933 роках — убивство українців голодом. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На продаж у Парижі виставлять листи та інші речі, які належали президенту Франції 1959–1969 років Шарлю де Голлю.. >>
На сліди, які, за припущеннями вчених, належали представникам доісторичної екосистеми, зокрема рептиліям та земноводним, випадково натрапили мандрівники, які подорожували італійськими Альпами. >>