Два великі собори Почаївської лаври, монастирські келії, дзвіниця, архієрейський будинок — загалом шість споруд лаври загальною площею більше 7 тисяч квадратних метрів замість державного заповідника опинилися в користуванні УПЦ Московського патріархату до 2052 року.
Міністерство культури, а точніше держава, фактично втратило контроль над історичною пам’яткою.
Про це повідмляє ТСН.
“Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Термін дії – до 1 січня 2052 року з правом пролонгації. Для держави цим документом створені ще більше проблеми”, – пояснив депутат Почаївської міськради Тарас Паляниця.
Зі складу Кременецько-Почаївського заповідника споруди були вилучені ще 2003 року за часів прем’єрства Віктора Януковича, але розпорядження за 15 років так і не було виконане, тож улітку 2018 року Міністерство культури доручило державному заповіднику взяти на баланс ці споруди.
По документи у вересні звернулись і заповідник, і лавра. Державний реєстратор, який мав узгодити документи на користь заповідника, цього не зробив – лавра знайшла іншого реєстратора.
“Поки той розглядав справу, реєстраційну дію в порушенні законнодавства здійснив реєстратор взагалі іншого району Тернопільської області. Коли до нього звернулися люди, які представляли Почаївську лавру, він здійснив реєстраційну дію в обхід вже розпочатого розгляду іншим реєстратором”, – пояснив Тарас Паляниця.
Юрист заповідника просто ошелешений побаченим документом.
“Фікція. Треба піти спитати того реєстратора: що ти вніс, хлопче?!”, – дивується він.
У Тернополі реєстратор, який вносив зміни, від журналістів утікав, стверджуючи, що він не має жодного стосунку до цієї історії.
Врешті він заявив, що лавра мала всі документи для реєстрації змін у держреєстрі.
“Це моя дія, так. Я цю дію вчинив і вчинив її законно”, – наполягав він, переконуючи, що не мав інформації про те, що реєстрацією займається його колега.
Керівництво лаври зустрічатися з журналістами ТСН відмовилося. “Нема кому коментувати”, – пояснили в монастирі.
Журналісти звернулись із запитом до Міністерства юстиції щодо того, наскільки законні дії держреєстратора. Але там відповіли, що перевірку можуть здійснити, тільки коли отримають скаргу від особи, що вважає свої права порушеними. Тепер у справу має втрутитися Міністерство культури. Там на питання, як споруди Почаївської лаври замість державного заповідника перейшли в користування Московського патріархату, станом на сьогодні відповіді немає.
Як повідомляла "УМ", в Міністерстві культури наказали зробити інвентаризацію майна, переданого релігійним громадам у користування. У УПЦ Московського патріархату стверджували, що Мінкульт хоче переписати їх майно.
Нагадаємо, у новому титулі патріарха Філарета з’явилася згадка про Києво-Печерську та Почаївську лаври.