МН17: суд в Гаазі визнав винними у теракті Гіркіна та бойовиків

17:40, 17.11.2022
МН17: суд в Гаазі визнав винними у теракті Гіркіна та бойовиків

У Гаазі довели, що малайзійський літак умисно був збитий ракетою із російського ЗРК “Бук” (Фото АР)

У четвер, 17 листопада, Гаазький суд оголосив вирок у справі рейсу МН17, що зазнав катастрофи 17 липня 2014 року.

 

Суд встановив, що літак Boeing 777 малайзійських авіаліній дійсно був збитий із ЗРК «Бук» російською ракетою, запущеною з міста Первомайське, яке в той час перебувало під контролем так званої ДНР.

 

Як інформує Україна молода, рішення оголосив суддя Гендрік Стейнгейс. Саме оголошення рішення суду транслювалося у відеорежимі. 

 

«ЗРК «Бук» був  17-18 липня 2014 року у згаданому раніше Первомайському. А елементи з тіл та з фрагментів літака, які вилучили та проаналізували спеціалісти, формує дуже сильні докази того, що рейс дійсно був збитий ракетою «Бук», — наголосив суддя.

 

Також в суді зазначають, що досить сильними доказами є перехоплені розмови тих, хто за рішенням суду, визнані безпосередньо причетними до падіння Boeing 777.

 

Крім того суд наголосив, що ракету випустили навмисно, думаючи, що то був військовий літак. Однак то виявився Boeing 777.

 

Також у Гаазькому суді наголосили, що особи, які визнані винними у збитті малайзійського лайнера MH17  встановлені  — Леонід Харченко, Сергій Дубінський та Ігор Гіркін повинні відшкодувати моральну шкоду родичам загиблих у катастрофі компенсацією у розмірі понад 16 мільйонів євро. 

 

Про це заявив суддя Гендрік Стейнхаус під час оголошення рішення суду, у судовому комплексі Схіпхола.

 

Суддя зазначив, що суд отримав загалом 306 позовів про відшкодування збитків родичам загиблих.

 

Підозрюваний Олег Пулатов не повинен відшкодовувати збитки, тому що він був звільнений судом від обвинувачення.

 

«Доведена провина і заподіяна шкода настільки серйозні, що можна застосувати лише максимальний строк покарання – тобто довічне ув'язнення. Суд усвідомлює, що такий вирок не може зменшити страждання родичів жертв, але вони можуть знайти розраду в тому, що тепер доведено провину тих, хто відповідальний [за скоєння злочину]", – наголосив він.

 

Стейнгейс додав, що будь-яке покарання з обмеженим строком ув'язнення буде непропорційним заподіяній шкоді.

 

Також суд констатував, що багато родичів досі страждають від синдрому неминущої скорботи, стресу і депресії і до цього часу борються з серйозними наслідками через втрату близьких. Стейнгейс підкреслив, наскільки важко членам родин загиблих було жити з тим, що тіла їхніх рідних довго не повертали додому.

 

Протягом 14 днів обвинувачені можуть оскаржити рішення суду. Після закінчення цього строку, – якщо не буде подано апеляцію, – вирок набуде чинності. 18 листопада текст рішення мають опублікувати на сайті суду англійською мовою, сказав голова. 

 

Нагадаємо, про падіння літака Boeing 777 малайзійських авіаліній стало відомо ближче до вечора 17 липня 2014 року. Буквально за годину до того Стрєлков-Гіркін почав вихвалятися у своїх соціальних мережах тим, що представники незаконних збройних формувань на Донбасі збили літак ЗСУ. Проте це повідомлення дуже швидко зникло зі сторінок Стрєлкова-Гіркіна у соцмережах. Й відразу ж після цього в ЗМІ почали ширитися чутки, що на Донбасі впав пасажирський літак.

 

У літаку на момент падіння перебувало 298 людей, які були громадянами різних країн.

 

Згодом стало відомо, що літак був вражений російською ракетою ЗРК «Бук», проте росія ці звинувачення відкидала, хоча докази були беззаперечні, зокрема, супутникові знімки того самого «Бука».  Розслідування трагедії продовжувалося всі ці роки.

 

У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно звинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17. Росія свою причетність до катастрофи літака заперечує.

Як повідомляла УМ, 9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про аварію малайзійського літака.

 

Обвинувачених у справі було четверо: "міністр оборони" угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), голова "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Кріт).