Польща та країни Балтії є справжніми друзями України – Зеленський

08:42, 14.04.2022
Польща та країни Балтії є справжніми друзями України – Зеленський

Зеленський під час зустрічі з лідерами Польщі і країн Балтії. (Фото: Офіс президента/facebook.com/andrzejduda)

Президент України Володимир Зеленський вважає, що Польща та країни Балтії є справжніми друзями України й завжди перші у підтримці нашої держави.

 

Про це він сказав під час зустрічі з Президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою, Президентом Латвійської Республіки Егілсом Левітсом, Президентом Литовської Республіки Гітанасом Наусєдою та Президентом Естонської Республіки Аларом Карісом, які перебувають у нашій країні з візитом.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомляє Офіс Президента за підсумками  зустрічі та переговорів лідерів у середу ввечері

 

Зокрема, Зеленський відзначив лідерство Польщі, Литви, Латвії та Естонії щодо всебічної підтримки України у протистоянні збройній агресії з боку російської федерації.

 

Перед тим Дуда, Левітс, Наусєда та Каріс побували в Бучі, Бородянці, Дмитрівці Київської області, які нещодавно були звільнені з-під російської окупації.

 

«Це означає, що для них дуже важливо побачити на власні очі, що відбулося в цих маленьких містечках, які були спалені, закатовані. Це ми обговорювали сьогодні. І це не про війну – про щось страшне, трагічне, щось незрозуміле», – сказав український Президент.

 

 

За його словами, лідери Польщі та країн Балтії завжди пліч-о-пліч з Україною і вони із самого початку були першими в усьому, що стосується підтримки нашої держави.

 

«Першими в підтримці прагнення України, щоб посісти своє місце у європейській родині. Перші щодо потужної санкційної політики проти Російської Федерації, яку просувають у країнах ЄС. Навіть коли ми говоримо про зброю, про озброєння, про оснащення нашої армії – серед перших були саме лідери цих країн», – зауважив Володимир Зеленський.

 

І висловився за те, щоб в України були такі ж дружні, партнерські, чесні й відкриті стратегічні відносини з усіма сусідніми державами.

 

«І впевнений, що ці чотири держави будуть першими на всіх сторінках майбутньої історії України. А майбутнє в нас велике, тому що з такими партнерами та друзями ми точно переможемо», – переконаний Володимир Зеленський.

 

Президент Польщі Анджей Дуда зі свого боку зауважив, що востаннє був в Україні за день до початку російського вторгнення. Він зазначив, що нинішній візит є знаком солідарності з Україною та її героїчним народом.

 

Пан Дуда також наголосив, що наразі близько 2 млн українців (переважно жінки та діти) перебувають у Польщі, щоб захиститися від війни та смерті. І додав, що у середу  на власні очі побачив наслідки російської агресії.

 

«У це складно повірити. Це не війна, це тероризм. Якщо хтось висилає літаки та солдатів, щоб бомбардувати житлові райони, вбивати мирне населення, то це не війна, а жорстокість, бандитизм, тероризм», – заявив польський Президент.

 

 

На його переконання, важливо притягнути до відповідальності в міжнародних судах виконавців злочинів і тих, хто віддавав злочинні накази.

 

Лідер Польщі зазначив, що застосовані санкції мають привести до припинення війни та запобігти агресії в майбутньому. Він також сподівається, що вільна, суверенна, незалежна Україна незабаром стане частиною Європейського Союзу.

 

Президент Литви Гітанас Наусєда відзначив, що українська нація впродовж останніх тижнів показала свою міць і рішучість і продовжує демонструвати ці якості щодня у боях.

 

Він також наголосив, що російська влада має відповісти за всі тяжкі злочини, скоєні російськими солдатами на Київщині.

 

На переконання Гітанаса Наусєди, Україна має перемогти в цій війні, а для цього вона потребує підтримки – військової, збройної, гуманітарної, фінансової, економічної.

 

Тож він висловився за посилення санкцій проти рф, зокрема запровадження повного ембарго на російську нафту й газ, санкції проти всіх банків росії, щоб зупинити фінансування війни, яку веде путін.

 

За його словами, у Вільнюсі мають намір створити хаб української культури й освіти, який працюватиме під проводом перших леді.

 

«Литовці відчувають український біль. Ми знаємо, що Україна переможе й буде квітнути, а ми залишатимемося партнерами та близькими друзями», – запевнив Гітанас Наусєда.

 

Президент Естонської Республіки Алар Каріс наголосив на необхідності відсунути російські війська далі на схід, щоб забезпечити мир у Європі. І заявив, що разом з усім естонським народом глибоко співчуває Україні через ті жахи, які вчинили з українцями російські окупанти.

 

Пан Каріс акцентував: усі ці злочини повинні бути розслідувані, також вони мають братися до уваги при застосуванні нового пакету санкцій проти рф. Утім, за його словами, оскільки дипломатичні зусилля не допомогли уникнути збройного протистояння, Україна має отримати допомогу у вигляді необхідного озброєння.

 

 

Президент Латвійської Республіки Егілс Левітс зауважив, що в міжнародних судах вже розпочинається процес щодо притягнення агресора до відповідальності за воєнні злочини, скоєні проти українців.

 

«Я підтримую думку, що треба зробити спеціальний суд чи трибунал щодо злочину агресії. Тому що поки немає такого міжнародного суду, де можна засудити такий злочин з таким складом», – сказав він.

 

Президент Латвії також переконаний, що нині Україна потребує збройної допомоги. «Україна б’ється за нас, і це наш обов’язок – допомогти всіма засобами, зброєю, щоб Україна могла оборонятися від ворога», – сказав він.

 

На його думку, сьогодні всі країни – члени НАТО мають допомогти Україні ефективним озброєнням. Крім того, Латвійська Республіка може допомогти з експортом зернових.

 

Зауважимо, що одразу після приїзду до столиці України на потязі, Президент Польщі Анджей Дуда та президенти Естонії Алар Каріс, Литви Гітанас Науседа та Латвії Егілс Левітс відвідали Бородянку у Київській області, яка сильно постраждала внаслідок російського вторгнення.

 

Із президентами чотирьох держав Бородянку відвідав прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

 

"Наша мета – підтримати президента Зеленського і захисників України у вирішальний для цієї країни момент", - заявили у канцелярії польського президента.

 

Поїздку чотирьох президентів організувала Польща, яка разом з Україною забезпечувала її логістику та безпеку.

 

Як повідомляла «УМ», Дуда у вівторок зустрічався у Варшаві з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром, візит якого до Києва також планувався. Але Київ дав зрозуміти, що на німецького президента в Україні не чекають.