Російські ординці понівечили в Україні щонайменше 1255 памʼяток культурної спадщини - Мінкульт
Станом на грудень 2024 року зафіксовано пошкодження російськими варварами 1255 об'єктів культурної спадщини, з яких 125 – національного значення. >>
Литва евакуювала понад 1500 мистецьких цінностей з України. (Фото: R. Riabovas / BNS)
До Литви для реставрації, від початку повномасштабного російського вторгнення, були переміщені понад 1500 культурних і мистецьких цінностей із України.
Як інформує УМ, про це повідомило видання Lrt.
Серед таких творів, зокрема, картини Марії Примаченко. Також ведуться переговори про передачу дерев'яних вівтарів 15 століття з Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві.
Керівник Центру консервації Pranas Gudynas Юрате Сенвайтіене розповіла, що жоден з творів мистецтва не був витягнутий з руїн або пошкоджений під час війни. Більшість із них були привезені до Литви із Західної України, куди їх евакуювали з прифронтових регіонів. Також до Вільнюса надходили мистецькі цінності з музеїв Львова, Києва, Одеси та інших міст.
Так, до Литви вже привезли близько 100 робіт Примаченко, більшість уже виставлені у музеї, а 15 найбільш пошкоджених робіт усе ще лежать на столах фахівців Pranas Gudynas.
Сенвайтіене розповіла, що картини Примаченко зберігалися в музеї в Запоріжжі, їх вдалося врятувати і перевезти на Західну Україну, а звідти - до Литви.
«До цього нашому реставратору доводилося їздити на Західну Україну, щоб оглянути роботи, оцінити їхній стан і вирішити, чи можна їх взагалі перевозити. До цього ми не мали багато інформації про їхній стан. Оглянувши роботи і вирішивши, що їх можна транспортувати, реставратор підготував їх до відправки», - пояснила Сенвайтіене.
У жовтні Литовський національний художній музей та Фонд підтримки та благодійності Йонаса Кароліса Ходкявічюса розпочали кампанію зі збору коштів на реставрацію робіт художниці.
Фахівці Центру консервації зазвичай оглядають твори мистецтва, визначають їхній стан, підготовляють до виставок і тривалого зберігання, а також технологічно досліджують і відреставровують значну частину з них.
«1500 творів мистецтва це дуже багато, враховуючи, що ми не зупиняємо заплановану роботу, і все, що заплановано, має бути зроблено, а всі зобов'язання перед іншими литовськими та зарубіжними музеями виконуються без зволікань», - сказала Сенвайтіене.
Нагадаємо, що в Художньому музеї Вітаутаса Касюліса у Вільнюсі у жовтні відбулось відкриття виставки «Дарую тобі сонячне мистецтво» з колекції творів української художниці Марії Примаченко. Виставка триватиме до 2 березня 2025 року та проходить за адресою Vytauto Kasiulio dailės muziejus, A. Goštauto g. 1, Vilnius.
Також додамо: Міністерство культури і стратегічних комунікацій повідомляє, що станом на кінець грудня 2024 року в Україні через російську агресію постраждали 1255 пам’яток культурної спадщини.
«За інформацією, наданою обласними і Київською міською військовими адміністраціями, у грудні пошкоджено 33 пам’ятки культурної спадщини в Запорізькій, Кіровоградській, Сумській, Миколаївській, Харківській областях і в місті Києві», – йдеться в повідомленні від 3 січня на сайті Мінкультури.
Як повідомляла УМ, відновлений іконостас 17 ст із дрогобицької церкви представили у Лаврі.
Станом на грудень 2024 року зафіксовано пошкодження російськими варварами 1255 об'єктів культурної спадщини, з яких 125 – національного значення. >>
Експертно-фондова комісія Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на засіданні 30 грудня внесла 11 унікальних музейних предметів з чотирьох музеїв до Державного реєстру національного культурного надбання. >>
«Україна молода» склала топ-12 достойників та проєктів, які найпомітніше допомагають утверджувати суб’єктність нашої держави, й присутність Незалежної України на мапі світу. >>
«Душевні муки звичайних людей часто губляться серед історій про війну. >>
У столичному Національному музеї декоративного мистецтва проходить виставка «70: вчора, сьогодні, завтра», присвячена 125-річчю заснування музейної колекції та 70-річчю з дня утворення музею, як окремої інституції. >>
Нещодавно в художній галереї Грьонінгена — найбільшого міста на півночі Нідерландів — відбулася виставка картин непрофесійних художників з різних країн, на якій було представлено кілька робіт 46-річного киянина Романа Чалюка. >>