«Перець» та «Тореадори з Васюківки»: відомий карикатурист Анатолій Василенко помер на 84-му році життя

00:46, 10.06.2022
«Перець» та «Тореадори з Васюківки»: відомий карикатурист Анатолій Василенко помер на 84-му році життя

Василенко Анатолій Петрович народився 7 листопада 1938 року в селі Нижня Ланна Карлівського району на Полтавщині. (facebook.com/olga.rudenko)

Відомий карикатурист, графік та ілюстратор Анатолій Василенко помер на 84-му році життя 8 червня.

 

Колеги називали його «патріархом графічного українського гумору та сатири». Митець  створив безліч карикатур для часопису "Перець", газети Kyiv Post та був автором ілюстрацій роману Всеволода Нестайка "Тореадори з Васюківки".

 

Як інформує Україна молода, про смерть художника однією з перших повідомила головна редакторка видання The Kyiv Independent Ольга Руденко.

 

Про причини смерті не повідомляється

 

Так редакція часопису «Перець» з сумом сповістила, що на 84-му році життя пішов у вічність патріарх графічного українського гумору та сатири, народний художник України Анатолій Петрович Василенко.

Тоді як пані Руденко пригадує: «В Kyiv Post у мене був один дуже особливий колега, з яким я постійно спілкувалась, але жодного разу не бачилась. Це був наш карикатурист Анатолій Василенко, єдина людина, яку ми всі називали лише по-батькові – Анатолій Петрович.

 

Багато років раз на тиждень, о 12-й годині у середу, я дзвонила Анатолію Петровичу і передавала йому наші ідеї для карикатур. Анатолій Петрович був легендою. Всі знали, що йому біля 80 років, що він малював для "Перцю" і ілюстрував "Тореадори з Васюківки", і що він не користується комп’ютером, інтернетом, чи смартфоном. Тому зазвичай після дзвінку я роздруковувала референси для нього — фото політиків, які мали фігурувати в карикатурах цього тижня — і відправляла їх з водієм в його студію.

 

Наступного ранку водій привозив свіжі акварельні малюнки на аркушах цупкого паперу. Підписи придумували в редакції. Інколи виходив miscommunication і малюнок відображав не зовсім те, що мав — тоді ми придумували, як "докрутити" його підписом.

 

У Анатолія Петровича були принципи. Карикатури не мали принижувати. Наприклад, людей не можна було зображувати, як тварин.

 

Вся редакція позаочі обожнювала Анатолія Петровича, хоча ніколи його не бачила. По телефону він завжди був дуже ввічливим, оптимістичним, жартував. В останній рік він часто бажав мені здоров’я — його самого воно вже підводило».

Цікаво, що журналістка згадує, як одного разу експосол США в Україні Джон Теффт попросив оригінал карикатури Василенка на себе, аби повісити у своєму кабінеті.

 

Карикатури Василенка на українських політиків, олігархів та громадських діячів у газеті Kyiv Post часто ставали предметом жвавих обговорень у медіа- й експертній спільноті. Посли західних країн, в тому числі США й Британії часто позитивно відгукувались про добрий гумор карикатуриста.

 

Пан Василенко створив ілюстрації для оновленого видання "Тореадорів з Васюківки" видавництвом "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" 2004 року.

ДОВІДКА «УМ»:

 

Василенко Анатолій Петрович народився 7 листопада 1938 року в селі Нижня Ланна Карлівського району на Полтавщині. Свою першу карикатуру Анатолій Петрович створив на свого двоюрідного брата Івана.

 

На початку 1960-х років Василенко почав співпрацювати з українським сатиричним часописом "Перець", де згодом став членом редколегії.

 

Був головним художником журналу для дітей «Перченя». Співпрацював з журналами «Барвінок», «Малятко», «Ранок» та іншими. Його перу належать ілюстрації до популярної дитячої книжки Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки». Загалом Анатолій Василенко проілюстрував близько трьохсот книжок для дітей та дорослих. В останні роки (до закриття) співпрацював з виданням Kyiv Post.