На Великому Лузі вперше за півстоліття екологи фіксують водопілля

18:43, 16.03.2024
На Великому Лузі вперше за півстоліття екологи фіксують водопілля

Еколог Вадим Манюк каже, що «такого водопілля не було 65 років». (suspilne.media/texty.org.ua)

Вода швидко повертається до змілілого Каховського водосховища в межах історичних земель Великого Лугу в березні.

 

За останніми супутниковими знімками можна побачити, що значна частина раніше висушеної території колишнього водосховища наразі занурена під воду.

 

Як інформує Україна молода, одним з перших про це повідомив експерт Української природоохоронної групи, молодший науковий співробітник Інституту зоології ім. І.Шмальгаузена НАН України Григорій Коломицев для Texty.org.ua.

 

За його словами, таке явище пояснюється весняним таненням снігів. Він додав, що супутникові знімки чітко показують підвищення рівня води, що відповідає ситуації весняної повені на річковій долині.

 

"За відсутності штучного регулювання рівня води, сьогодні ми можемо спостерігати на території колишнього Каховського водосховища ті самі процеси, що відбуваються на природних, незарегульованих людиною заплавах річок. Весняні водопілля відбувалися на цих землях ще до побудови ГЕС тисячі років", - пояснив експерт.

 

 

Водночас еколог Вадим Манюк пояснив Суспільному, що «такого не було 65 років».

 

«Зараз уже пішов спуск тої води, яка назбиралася в верхів'ях Дніпра під час зими. Вода прибуває по річищу Дніпра і розливається, якщо подивитись зверху на супутникові знімки або на мапу Великого Лугу — то від Дніпра розгалужуються десятки і сотні проток, далі вони галузяться як кровоносна система, на менші-менші протоки, такі от капіляри своєрідні, і доходять до найвіддаленіших куточків цього Великого Лугу.

 

Але там є така закономірність: в деяких ділянках Великого Лугу є місця, які раніше називали лимани — це такі найбільш знижені частини, куди вода завжди прибувала весною і трималася там весь сезон. Вони до літа поступово пересихали, але це були такі озерні системи, які тримали велику кількість води. Зараз відбувається те саме, тобто найбільше води зараз у тих місцях, які раніше називалися лиманами», - каже фахівець.

 

Еколог додає: «Такого не було 65 років. Те, що це відбувається, це дуже позитивний процес. Тому що для того, щоб плавні Великого Лугу, який може відродитися, були, їм життєво потрібна весняна повінь. Якщо цього не буде — плавні просто деградують: не буде того ефекту, який ми очікуємо».

 

За його словами, тут йдеться не зовсім про природню причину. Мовляв, весь каскад Дніпра регулюється кількома гідровузлами електростанції, і те, що там є вода — це результат управління цим каскадом.

 

«Тобто люди, які управляють каскадом, зараз пустили воду в такій кількості, що вона заповнила частково Великий Луг, і за це їм велика подяка. Чи це вийшло спонтанно, чи свідомо — я наразі про це не знаю, але це надзвичайно добре для Великого Лугу, тому що він як губка зараз набере в себе воду, як має бути в природі, і ця вода просто дасть початок життю і розквіту тих екосистем, які на першій стадії формування дуже цього потребують», - каже пан Манюк.

 

І констатує: «Дуже добре, коли у плавнях Дніпра вода пульсує: тобто вона приходить, наповнює плавні та потім йде з плавнів. Коливання рівня для таких систем потрібні: тобто спочатку течія з Дніпра у плавні, а потім з плавнів у Дніпро. Оцей постійний рух він оживляє систему: вона ліпше насичується киснем. Екосистема більш стабільна, більш повноцінним живе життям, і тому так має бути».

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Магія Великого Лугу