Ердоган отримав право керувати Туреччиною до 2029 року

10:00, 17.04.2017

Ердоган вважає референдум 16 квітня історичним.

Вища виборча рада Туреччини заявляє, що більшість громадян проголосували за розширення президентських повноважень на національному референдумі у неділю.

 

Нові норми нададуть президенту Ердогану безпрецедентні повноваження і дозволять йому залишитися на посаді до 2029 року.

 

За підсумками підрахунку більше 99,45% бюлетенів, за внесення поправок до конституції виступили 51,37% виборців, проти - 48,63%.

 

Голова Вищої виборчої ради Саді Гювен заявив у понеділок вранці, що залишилося підрахувати близько 600 тисяч голосів, але вони вже не вплинуть на підсумки референдуму.

 

Референдум викликав серйозні дискусії у турецькому суспільстві. Адже розрив між прихильниками і противниками реформи, всупереч прогнозам, виявився мінімальним.

 

Зокрема опозиційна Народно-республіканська партія (НРП) вже вимагає перерахунку 60% голосів. А прокурдська Демократична партія народів заявила, що під час підрахунку голосів начебто сталися маніпуляції, які вплинули на "3-4 процентних пунктів".

 

За підсумками референдуму, який називають ключовим моментом у історії Туреччини, країна перетвориться з парламентської на президентську республіку.

 

Прихильники Ердогана кажуть, що це допоможе модернізувати країну, однак його опоненти вважают, що референдум призведе до посилення авторитаризму.

 

«Туреччина ухвалила історичне рішення. Разом з народом ми реалізували найважливішу реформу в нашій історії», - заявив президент Ердоган у своїй офіційній резиденції в Стамбулі - палаці Хубер. Він також закликав поважати підсумки голосування і додав, що «вся країна тріумфує».

 

Мало цього, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган повідомив про намір відновити в країні смертну кару. Втім, для цього йому потрібна підтримка не менше двох третин депутатів турецького парламенту.

 

У проекті конституції, за який голосували турки, йдеться про те, що президент зможе безпосередньо призначати міністрів та інших високопосадовців, тоді як посаду прем'єр-міністра скасують. Ердоган також отримає право втручатися в роботу юридичної системи і оголошувати надзвичайний стан.

 

Фактично ці конституційні зміни є найглибшими від самого створення сучасної Турецької Республіки 1923 року.

 

У разі практично певного затвердження цих результатів чинний президент Реджеп Тайїп Ердоган також отримає право з 2019 року ще двічі балотуватися на президентську посаду на наступні десять років - до 2029 року, бо його дотеперішнє президентство вже не буде враховуватися.

 

Міжнародні правозахисники вважають ці зміни велетенською загрозою для прав людини, принципу верховенства права і демократичного майбутнього Туреччини загалом, бо, за їхніми словами, ці зміни передбачають зосередження в руках Ердогана «необмеженої й безконтрольної влади».

 

А в Організації з безпеки і співпраці в Європі звернули увагу, що кампанія і саме голосування відбулися за умов чинного надзвичайного стану, що діє в Туреччині з часу невдалого перевороту в липні 2016 року і значно обмежив засадничі свободи людини.

 

Керівники провідних політичних партій Німеччини вже закликають скасувати переговори щодо вступу Анкари до Євросоюзу.