Перший історик української мови: 189 років з дня народження Павла Житецького
Сьогодні 189 років з дня народження видатного діяча української науки та культури — Павла Гнатовича Житецького. >>
Єхиднап, внизу ліворуч, є одним із шести однопрохідних видів, виявлених на опалових полях Лайтнінг-Рідж. (Фото: Peter Shouten/Australian Museum)
Нову доісторичну тварину – "єхиднапуса", який жив в Австралії близько 100 мільйонів років тому, вдалося виявити вченим. Він має схожість із качкодзьобом і єхидною та був представником панівного тоді ряду – однопрохідних.
Як інформує УМ, про це йдеться у дослідженні, опублікованому у науковому журналі Alcheringa, повідомляють The Guardian та BBC.
Сучасна Австралія є оплотом однопрохідних тварин (яйцекладів) – качкодзьоба та єхидни. Однак нове дослідження показує, що цих видів було більше.
Скам’янілі фрагменти однопрохідних знайшли на території нинішнього австралійського родовища опалів у Лайтнінг-Рідж близько 25 років тому. Вони довго лежали в Австралійському музеї, поки на рештки не натрапив професор Тім Фланнері.
Науковці почали їх досліджувати. Деякі з кісток належали вже виявленому Steropodon galmani – нижчому, більш коренастому та зубастішому предку качкодзьоба.
Однак інші скам’янілості виявилися незнайомими для науки. Вони мали такі комбінації особливостей, яких ніколи раніше не бачили у живих або викопних однопрохідних тварин. Виявилося, що рештки належать трьом новим видам і датуються 102-96,6 мільйона років тому.
Одну з нововідкритих тварин вчені назвали Opalius splendens або "єхиднапус". Його загальна анатомія є доволі схожою на качкодзьоба, однак морда та щелепи мають більше спільного з єхидною.
Другий новий вид – Parvopalus clytiei – був крихітним наземним ссавцем. Третій – Dharragarra aurora – був "напрочуд схожим на сучасного качкодзьоба".
Вчені стверджують, що у давнину на території Лайтнінг-Рідж був вологий ліс, який межував із внутрішнім морем. Там було шість видів однопрохідних.
"Вони (рештки – ред.) показують світові, що задовго до того, як Австралія стала країною сумчастих ссавців, це був край пухнастих яйцекладів – однопрохідних. Схоже, що 100 мільйонів років тому у Лайтнінг-Рідж було більше однопрохідних, ніж будь-де на Землі в минулому чи сьогоденні", – зазначила співавторка дослідження Елізабет Сміт.
"Це схоже на відкриття цілої нової цивілізації", – додав Тім Фланнері.
Як повідомляла УМ, на півострові Індокитай знайшли 100 нових видів тварин.
Сьогодні 189 років з дня народження видатного діяча української науки та культури — Павла Гнатовича Житецького. >>
На острові Тайвань люди почали навмисно видаляти собі здорові зуби 4800 років тому. Звичай міг походити з півдня Китаю. Ймовірно, ця практика припинилася лише у XX столітті. >>
На сліди, які, за припущеннями вчених, належали представникам доісторичної екосистеми, зокрема рептиліям та земноводним, випадково натрапили мандрівники, які подорожували італійськими Альпами. >>
Під завершення цьогорічного сезону археологічних розкопок біля знаменитого Більського городища неподалік селища Котельва Полтавської області сталася сенсація: було знайдено уламок античної амфори IV століття до нашої ери з рідкісним клеймом майстра. >>
Розкопки унікального для Східної Європи об’єкту — залишків майстерні з виготовлення смальти (з неї робили мозаїки) для Успенського собору лаври, завершилися в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра». Ця майстерня була побудована майже 1000 років тому. >>
Пан Ревера був активним учасником Революції Гідності. І хоч не мав військової освіти чи досвіду служби, не залишився осторонь і в 2022 році. З перших днів став до лав ЗСУ. Як оператор «пташок», ніс службу у найгарячіших місцях на лінії фронту >>