ПДВ-рахунки як невідворотне зло

Триває дискусія навколо адміністрування ПДВ-рахунків. Як ми вже повідомляли, у президентському законопроекті «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих поточних та окремих реєстраційних рахунків платників податку на додану вартість» ідеться про досконаліший спосіб наведення порядку в цій сфері. Проте невідомо, чи вдасться главі держави реалізувати ідею спецрахунків. Різних точок зору щодо цієї новації дотримуються навіть ті парламентарії, які належать до однієї фракції. Тож основний призвідник жорсткiших заходів навколо ПДВ — голова парламентського Комітету з питань бюджету Петро Порошенко навіть висловив думку, що для реалізації ідеї ПДВ-рахунків необхідна політична воля.

Чорні дні для міняйлiв

Незабаром в українських громадян, які подорожують до Росії, стане однією проблемою менше: своєю чесною працею зароблену гривню вони зможуть обміняти в країні призначення, а не у міняйлiв, які гендлюють у поїздах і на вокзалах. Тим більше що при цьому міняйли безбожно занижують курс гривні. Аналогічні незручності сьогодні відчувають i громадяни з країн СНД, які їдуть на відпочинок або у відрядження до України. Так от, для них є приємна новина: НБУ збирається дозволити банкам-нерезидентам, які мають кореспондентські рахунки у гривнях в українських банках, здійснювати валютообмінні операції з готівковою гривнею в країнах, де розташовані ці нерезиденти.

Пенсійні маніпуляції «більшовиків»

Уряд прийняв рішення про підвищення розміру мінімальних пенсій з 1 січня 2004 року на 12 відсотків, а не на 4,2, як було вирішено раніше. Про це йшлося у виступі Прем'єра Віктора Януковича на позавчорашньому з'їзді Організації ветеранів України. А ще раніше Кабмін заявляв, що прийняті Верховною Радою закони про пенсійну реформу дадуть змогу з 2004 року в середньому збільшити пенсії на 25 відсотків.

Черга для «третьої черги»

Минулого вівторка парламент підтримав законопроект Віктора Короля щодо проведення розрахунків із кредиторами третьої черги. Законопроект майже п'ять місяців «вистоював чергу», перш ніж його включили до розгляду. Можливо, це сталося б і раніше, якби Віктор Король представляв не «Нашу Україну», а якусь іншу фракцію. Утім відмахнутися від законопроекту було неможливо — як-не-як Віктор Король є головою тимчасової слідчої комісії з питань банкрутства банку «Україна».

Газова блокада

Столична енергозабезпечувальна компанія ВАТ «Київенерго» знизила температуру теплоносія. Захід цей примусовий. Не вистачає блакитного палива. Цими днями відбувається безперервне зниження тиску газу в мережах ДАК «Київтрансгаз» і ВАТ «Київгаз» для ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 і котельних. Таким чином виконується доручення ДК «Газ України» від 31 січня. 2004 р. № 6, в якому йдеться про повне припинення газопостачання згаданих мереж у разі непогашення боргу. Заборгованість Київенерго 4 лютого становила 47 мільйонів гривень. У свою чергу, Київенерго зазначає, що проблему спричинили неплатежі споживачів за енергоносії. За даними компанії, тільки в січні заборгованість споживачів збільшилася на 105,2 мільйона, зокрема за теплоенергію — на 81,8 мільйона, електроенергію — на 21,4 мільйона гривень. Борг житлових організацій комунальної власності за спожиту теплову енергію за січень становить 57,7 мільйона гривень.

Нафтогін з цитатами

Американська компанія Energy Solution назвала найбільш ефективним варіантом транспортування нафти нафтопроводом «Одеса—Броди» у напрямку Бродів. Про це журналістам повідомив міністр палива й енергетики Сергій Єрмілов, пославшись на презентацію Energy Solution своїх висновків міжвідомчій робочій групі у вівторок. Проте вчора за вказівкою генерального директора ВАТ «Укртранснафта» Станіслава Василенка служба зв'язків з громадськістю цієї компанії розповсюдила заяву, в якій називає виступ Єрмілова «спробою адміністративного тиску на компанію-експерта з метою зміни положень експертного висновку». Далі прес-служба «Укртранснафти» наводить витримку з остаточних висновків Energy Solution: «У довгостроковій перспективі транспортування нафти з регіону Каспійського моря до Європи є найкращим варіантом для України. ...Однак транспортування 9 мільйонів тонн у напрямку з півночі на південь також дає позитивний потік коштів протягом трьох років, і в теперішній час не існує альтернативної повністю підготовленої пропозиції для експлуатації нафтопроводу «Одеса—Броди». З аналогічною заявою в ефірі телеканалу ICTV учора виступив також президент «ТНК-Україна» Олександр Городецький.

Над прірвою в паперах

Вище керівництво держави все ще їздить возом, тоді як головні спеціалісти окремих відомств давно вже пересіли на «Фольксвагени», вважають фахівці з інформаційно-комунікативних технологій. А втім це питання не стільки високих технологій, скільки демократичних засад у суспільстві. Зокрема, питання урядового менеджменту. Фахівці стверджують, що вже не існує технологічних перепон для прямого контакту громадян з урядовцями. Хоча виникає проблема здатності чиновника дати раду потенційно великим обсягам звернень громадян. Про це — в інтерв'ю з екс-урядовим секретарем Кабінету Міністрів України Віктором ЛИСИЦЬКИМ.

Не просто Тая

Не просто Тая

У столичному Будинку вчителя відбувся фінал четвертого всеукраїнського конкурсу «Молода економіка». Засновник і організатор цього конкурсу — всеукраїнська громадська організація «Інститут реформ» цього разу залучила впливових фінансових партнерів в особі ВАБанку, фонду «Відродження», а також ТМ «Піца Челентано» і компанії «АкадЕкс». Це дозволило розширити коло учасників змагання — у ньому взяли участь понад 1100 юнаків і дівчат. 100 переможців регіональних турів у чотирьох номінаціях вели боротьбу за перші місця на всеукраїнському рівні. Перші премії вибороли в різних номінаціях Таїсія Токман (Донецька область), Ганна Глазкова (Івано-Франківська область), Владилав Місаков (Миколаївська область), Ганна Ігнатьєва (Луганська область).

«Сумна ознака диктатури»

Прийняття державного бюджету на наступний рік не обійшлося без гучного скандалу. І справа вже не стільки у порушенні процедури його прийняття, скільки в тому, що ціла фракція — АПУ — виявилася введеною в оману і віддала свої голоси за документ, проти якого сама ж і виступала. Утім так чи інакше, а минулого четверга парламент прийняв бюджет-2004 у цілому. За це рішення проголосувало 234 депутати, проти — 165, не голосував 41 депутат. Не підтримали документ «Наша Україна», Компартія, Соцпартія та БЮТі. З фракції Аграрної партії, яка формально належить до парламентської більшості, бюджет підтримали 10 депутатів із 16, і цей десяток голосів зіграв вирішальну роль. Лідер АПУ Катерина Ващук розповіла, чому фракція проголосувала за бюджет: «Ми повірили, що поставлять (на голосування) обидва законопроекти — один за одним», — сказала Катерина Ващук, додавши, що парламентська більшість обіцяла це зробити. Голова Аграрної фракції закликала колег по фракції відкликати свої голоси. Якщо так справді станеться, то бюджет не вважатиметься прийнятим.

Дайош Плоцьк!

Позавчора віце-прем'єр-міністри України і Польщі з питань паливно-енергетичного комплексу Віталій Гайдук і Марек Пол у Брюсселі підписали договір про підтримку інтеграції українського нафтопроводу «Одеса—Броди» з польськими нафтомагістралями. Оператором проекту від України, як і передбачалося, виступить державна компанія «Укртранснафта», від Польщі — Pryjazn S.A, які координуватимуть всі роботи, пов'язані з реалізацією проекту. Сторони підтвердили зацікавленість у створенні на базі «Одеса—Броди» Євразійського нафтотранспортного коридору (ЄАНТК), у наповненні нафтопроводу каспійською нафтою та її транспортуванні на нафтопереробні заводи Польщі та інших країн Центрально-Східної Європи.