Не треба «СВ»-шоу

Уперше на Черкащині селяни заговорили про політику. Так-так, прості люди, яким угору ніколи глянути за своїми хліборобськими проблемами, вирішили не мовчати, коли їхню улюблену газету «Сільські вісті» так відверто «мочать». На недавніх зборах сільської громади в селі Кочержинці, участь у яких взяли 200 осіб, було вирішено виказати підтримку захисниці селянських прав. А ініціатором звернень до Верховної Ради та до самої редакції «Сільських вістей» став тамтешній мешканець Михайло Козоріз. Він сміливо виступив на зборах, участь у яких брали й представники району, зокрема податківці, та запропонував землякам виказати свою незгоду з рішенням Шевченківського суду Києва стосовно цього шанованого серед селян видання.

Ой, мамо, що за шум?

Прихід інвестора на рівненський льонокомбінат надихнув на «ратні подвиги» його співробітниць, які тривалий час не отримували виплат. Нещодавно охоронці на прохідній підприємства «Рівнельон» не змогли втримати гурт розлючених працівниць, які увірвались до кабінету виконуючого обов'язки генерального директора комбінату Миколи Євчука. До таких дій жінок спонукало вдатися скрутне становище, у якому вони опинились через невиплату допомоги з догляду за дитиною до трьох років. Майже п'ятсот працівниць «Рівнельону», що перебувають у декретній відпустці, останній раз отримували виплати у березні минулого року. Нарешті їхній терпець увірвався, і мами протягом двох днів пікетували прохідну, вимагаючи виплатити заборговані кошти. Деякі з них взяли із собою дітей. Проте керівництво підприємства на їхнi вимоги не зреагувало.

Містер «Джон Дір» із райзівською пропискою

Містер «Джон Дір» із райзівською пропискою

Сьогодні в київському Міжнародному виставковому центрі на Броварському проспекті, 15 відкривається 7-ма виставка сільського господарства та садівництва АгріХорт-2004. Уперше її експонентом № 1 стане українська компанія «Райз», фірма, яка 12 років тому утворилася в Рівному і відтоді завдяки динамічному розвитку успішно працює в усіх областях України.
У самій виставці беруть участь понад 90 компаній із 16 країн світу. У тому числі представлені колективні стенди компаній Німеччини та Великобританії, а також павільйон відомої європейської виставки «Віктам», яка відбувається в Голландії раз на три роки — там демонструють обладнання з виробництва кормів для птахівництва і тваринництва. «На цьогорічній виставці, — як зазначив директор компанії «Прем'єр-експо» Олександр Перов, — організатори утричі збільшили площу під павільйони для великогабаритної сільськогосподарської техніки».

Торгувати не можна відкласти

Торгувати не можна відкласти

Поживши два роки за новим Земельним кодексом і зафіксувавши купу законодавчих недоречностей, у Державному комітеті земельних ресурсів вирішили, що час кодекс змінювати не спорадичними уточненнями і поправками, а шліфувати капітально. Робоча версія удосконалення основного земельного закону була готова вже напередодні Нового року. Зараз проект змін, який стосується 110 статей, а також Прикінцевих і Перехідних положень, перебуває на узгодженні в Кабінеті Міністрів. Їх схвалення у Верховній Раді стане черговим кроком у земельній реформі й наблизить уряд до головної мети цього року — початку продажу земель сільськогосподарського призначення, який, за чинним законодавством, стартує з 1 січня 2005 року.

Пільги будуть. «Крупнячкам»

Кабінет Міністрів затвердив порядок виділення компенсаційних селянам під банківські кредити. Тепер отримати гроші буде не так легко, як торік. Зокрема, на бюджетну підтримку можуть розраховувати тільки ті господарства, які залучили короткострокові кредити не вище ніж під 19 відсотків річних, а довгострокові — не вище ніж під 18 відсотків. Так сказано в урядовій постанові від 18 лютого «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у Державному бюджеті України на 2004 рік на здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових і довгострокових кредитів». Водночас торік середня ставка на аграрні кредити становила 21 відсоток і навряд чи банкіри суттєво знижуватимуть її після минулого неврожайного року. Якщо ж ви позичаєте гроші у кредитних спілок, сказано в постанові уряду, відсоткова ставка не повинна перевищувати 25 відсотків.

Сирець плюс буряки

Більше сотні колишніх працівників Черкаського цукрового заводу, де згорнули виробництво ще чотири роки тому, нещодавно були приємно здивовані викликом на колишню роботу. Виявляється, їхній досвід та знання знадобилися для відновлення діяльності цього колись відомого й знаного підприємства. До кінця лютого кількість робітників на цукрозаводі планують збільшити ще на 150—200 осіб. Це будуть фахівці контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, електрики високих розрядів, машиністи котлів та турбін. При цьому їхні заробітки сягатимуть 650—800 гривень.

Дружба орендодавця з «орендобравцем»:

Дружба орендодавця з «орендобравцем»:

Для селян зиму можна вважати порою затишшя дуже відносно. Оскільки саме в лютому-березні, під час звітів і зборів, даються взнаки задавнені реформаційні рани, здатні вибухати новими й новими конфліктами. Орендарі не задоволені орендодавцями, оскільки ті багато вимагають, а пайовики обурюються «орендобравцем», бо той ніц не платить – обіцяє одне, а віддає інше. Питань виникає стільки, що для вiдповiдей потрібна не одна газетна шпальта. Проте торік юристи Проекту розвитку агробізнесу Міжнародної фінансової корпорації, за фінансування Канадського агентства з міжнародного розвитку і Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку, узагальнили найтиповіші з них і дали компетентні відповіді, які ми сьогодні пропонуємо вашій увазі.

11 мільйонів «гавкнули»?

Тільки з початку цього року кредитна заборгованість підприємств агропромислового комплексу Черкащини збільшилася на мільйон гривень. Із 25 мільйонів прострочених банківських кредитів 11 мільйонів припадають на аграрний комплекс і залишаються сумнівними до повернення. Про це наголошував на останній нараді в управлінні Національного банку в Черкаській області його керівник Віктор Черевко. За його словами, зафіксовано навіть факти продажу позичальниками застави без відома самих банків.

Популярніше — оце суто куряче м'ясце

Курка для українців стає звичною і буденною їжею. Найперше через дешевизну. На відміну від радянських часів, м'ясо птиці сьогодні суттєво дешевше, ніж телятина і свинина. Причому з року в рік популярність крилець, тулубків і вітчизняних «ніжок Буша», вирощених не на подвір'ях, а в промисловий спосіб, зростає. Тобто птахофабрики впевнено і наполегливо відвойовують у приватного сектору місце під сонцем, а точніше планомірно повертаються на колишні позиції, забезпечуючи людям роботу, а торговій мережі — оптові партії продукцiї.

Тендером по бездоріжжю

З-поміж сільських районів мешканці лише трьох районів Запоріжжя стовідсотково забезпечені автобусним сполученням із райцентрами. Найменш комфортно почуваються потенційні пасажири Кам'янка-Дніпровського, Новомиколаївського, Чернігівського і Токмацького районів, де більше третини сіл і хуторів не значаться на маршрутах перевізників. Сумна статистика на тлі затвердженої Міністерством транспорту програми «Сільський автобус»: до 1 квітня 2004 року транспорт повинен заходити в усі села. Ті, щоправда, куди прокладено асфальтні дороги. До решти автоперевізники мають дістатися трьома роками пізніше.