Брюссельська криза

Такого провалу, як на переговорах щодо бюджету Євросоюзу на 2011 рік, керівництво «сполучених штатів Європи» не знало з 1988 року. Як повідомляє «Євроньюз», головним каменем спотикання на спільному засіданні Європарламенту та міністрів фінансів дер­жав–членів ЄС стала пропозиція Єврокомісії про збільшення союзних видатків на 2011 рік на 6,2 відсотка. Група країн на чолі з Великою Британією назвала цю пропозицію «неетичною» в той час, коли країни ЄС змушені різко скорочувати свої національні бюджетні видатки. У контрпропозиції Великої Британії, Голландії, Данії та Швеції міститься згода збільшити витрати союзного бюджету лише на 2,9 відсотка. Європарламент виконав цю вимогу, скоригувавши раніше заплановане число видатків зі 130,5 до 126,5 млрд. євро, але Єврокомісія не захотіла поступитися своїми апетитами.

Саркозі переставив кабінет

Президент Ніколя Саркозі здійснив суттєві перестановки в кабінеті міністрів Франції. На посаді прем’єр–міністра залишився Франсуа Фійон, якому доручено формувати вже третій склад уряду під його керівництвом. Серед найпомітніших — ротації в керівництві міністерств зовнішніх справ та оборони. На посаді глави МЗС досвідченого дипломата Бернара Кушнера змінила Мішель Альо–Марі, а портфель міністра оборони від Ерве Моріну перейшов до Алена Жюппе. Як зазначає французька преса, щодо призначення Жюппе, який досі був мером міста Бордо, питань не виникає, оскільки він свого часу (в 1995—1997 роках) обіймав посаду прем’єр–міністра. Натомість «пересадка» Мішель Альо–Марі з крісла міністра юстиції в крісло міністра закордонних справ викликає певний подив. Хоча відставка Кушнера була неминучою — він і сам натякав на готовність залишити свій пост, розкритикувавши президента за депортацію циган та деякі інші кроки. Щодо інших значних фігур нового кабінету, то більшість урядовців залишилися у своїх кріслах.

А у нас у готелі газ

А у нас у готелі газ

Навіть найрозкішніші готелі на найдорожчих курортах не можуть гарантувати туристам безпеки. І не лише якщо йдеться про можливі теракти, а й за цілком передбачуваних обставин. Трагедія в готелі «Гранд Рів’єра прінцесс» на модному мексиканському курорті Плая дель Кармен вразила не лише Мексику, адже цей елітний пансіон часто обирають для відпочинку й іноземці, насамперед туристи зі США та Канади. Для п’ятьох канадців, серед яких — одна дитина, уїк–енд у «рів’єрській принцесі» став останнім у житті.

Посварилися й домовилися

Зустріч лідерів 20 найбільш промислово розвинених країн світу, яка завершилася вчора в столиці Південної Кореї Сеулі, попри очікування, таки принесла конкретні домовленості. Хоч учасники «великої двадцятки» й не здійснили революційних проривів, їм удалося досягти компромісу з найбільш суперечливих економічних питань, включно з валютним регулюванням та заходами для вирівняння дисбалансу у світовій торгівлі. Особливо складно відбувалися переговори між двома головними гравцями на світовій економічній сцені: США та Китаєм. «Якщо ви самі хворі, то не потрібно просити інших приймати ліки», — так відреагував представник міністерства торгівлі Китаю на американські закиди, що КНР штучно утримує низький курс юаня, аби отримувати вигоди в міжнародній торгівлі, передусім зі Сполученими Штатами.

Польські президенти радяться про Україну

Чинний президент Польщі Броніслав Коморовський регулярно консультується з питань східної політики з одним зі своїх попередників Александром Кваснєвським, дізналося з обізнаних джерел польське телебачення. Як повідомляє сайт tvp.info, колишній та нинішній глави держави неофіційно зустрічаються в президентській резиденції Бельведер у Варшаві. А позавчора ввечері Коморовський прийняв там Кваснєвського разом з українським бізнесменом Віктором Пінчуком, який не лише є відомим підприємцем та зятем екс–Президента України Леоніда Кучми, а й відомий лобіюванням інтересів України на міжнародних форумах (зокрема в Давосі) та в європейських інституціях. За інформацією польського ТБ, на зустрічі були присутні інші високі особи польського політикуму, зокрема євродепутат, відомий адвокат інтересів України на європейській арені Марек Сівєц та кілька інших членів правління фонду Ялтинська європейська стратегія (YES), яку також заснував та фінансує Віктор Пінчук.

Зметикували на трьох

Лише через вісім місяців після проведення в Іраку парламентських виборів, на яких жодна з політичних сил країни не отримала суттєвої переваги, лідери двох провідних партій нарешті домовилися про створення правлячої коаліції. Як повідомляє «Рейтер», новий кабінет міністрів очолить чинний прем’єр Нурі аль–Малікі. Про перелом у переговорах, які закінчилися в ніч із середи на четвер, повідомили депутати іракського парламенту. Учора ж у Багдаді відбулося перше засідання оновленого складу уряду. З його формуванням має завершитися період застою в іракській політиці, який провокував антиурядових повстанців до атак та обстрілів потенційних інвесторів.

Організми різні. А ліки — одні?

У Південній Кореї на кілька днів запроваджено найвищий рівень терористичної загрози. До таких заходів корейська влада вдалася вперше з 2001 року, коли світ був наляканий терактами 11 вересня у Нью–Йорку. Цього разу перестрахуватися вирішили у зв’язку з дводенним самітом «Великої двадцятки» (G–20), що стартує сьогодні в Сеулі. Головне зав­дання, яке постане на цьому саміті перед керівниками найбільш економічно розвинених країн світу — знайти єдиний і прийнятний для всіх шлях до створення більш сильної та безпечної глобальної фінансової системи. Для цього треба провести корінну реорганізацію банківських систем. Усі країни «двадцятки» визнають необхідність таких реформ для зміцнення світової фінансової системи, але шляхи досягнення мети пропонують різні, часто — радикально протилежні. Тому, як зазначають експерти, навряд чи варто сподіватися на те, що в Сеулі буде знайдено панацею від глобальної фінансової кризи.

Подорож у країну дитинства

Перед тим, як приїхати на саміт «Великої двадцятки» до Сеула, президент США Барак Обама відвідав iз візитом Індонезію. Ця країна займає особливе місце в його серці, адже хлопчиком Обама чотири роки мешкав у її столиці Джакарті. Щоправда, за словами американського лідера, тепер він знайомих вулиць не впізнав — надто багато змін відбулося за майже 40 років, які минули відтоді. Більшість індонезійців з ентузіазмом вітали славетного «земляка» з Америки, хоча не обійшлося й без демонстрацій протесту з боку радикальних ісламістів.

Великий вибух у Великому колайдері

Ученим Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН) уперше вдалося зіштовхнути у Великому адронному колайдері пучки іонів свинцю. Досі спеціалісти ЦЕРНу працювали з більш легкими частинками — протонами. За словами речниці організації Барбари Вармбайн, зіштовхування зустрічних пучків іонів, які рухаються зі швидкістю, що майже дорівнює швидкості світла, наблизило вчених до відтворення моделі Великого вибуху, внаслідок якого майже 14 мільярдів років тому народився Всесвіт. Науковці наголошують, що перша вдала спроба зіштовхування іонів — це гігантський успіх Великого андронного колайдера — найбільшого у світі прискорювача частинок.

Козирна «Карта»

Козирна «Карта»

Після двох невдалих для себе номінацій на Гонкурівську премію Мішель Уельбек таки отримав цю найпрестижнішу у франкомовному світі літературну нагороду. Прискіпливе журі, оголошуючи прізвище цьогорічного лауреата, заявило, що «досі Уельбек не отримував «Гонкура», бо його попередні твори були гіршими».